Adem Güneş – Mahremiyet Eğitimi Pdf İndir

0 469

Adem Güneş – Mahremiyet Eğitimi Pdf İndir

Duyguların Yönetimi Eğitimi Her ebeveyn çocuğuna yönelecek incitici bir bakıştan, zarar verici bir tutumdan, şiddetten, tacizden kendisini koruyacak güce erişmesini arzu eder. Yetişkinlerden çocuğa yönelik olumsuz tutum karşısında çocuğun çaresiz kalması değil, kendini koruyabilecek davranışlar sergileyebilmesi anne babaların en büyük isteğidir. Çocuğun kendinden büyük birilerine karşı korunaklı durabilmesi, çok da kolay kazanılabilecek bir yetenek değildir. Çünkü kendisinden hem fizik hem de zeka olarak güçlü bir yetişkin karşısında çocuğun duygularını yönetebilmesi, “içten gelen bir reaksiyonla” kendisini koruyabilmesi, zarara uğrama riskine rağmen “etken” bir şekilde kendini savunabilmesi ancak o çocuğun iç dünyasında adım adım elde edilecek duygusal yapılanmanın bir sonucudur.

Bundandır ki, Mahremiyet Eğitimi sadece cinsel konuları içeren bir eğitim değil, aynı zamanda çocuğun bütün duygu dünyasını yönetebilmesi eğitimidir. Mahremiyet Eğitimi, çocuğun bütün yasamını kolaylastıran, kendi duygu dünyasını yönetme becerisi elde etmesini sağlayan, kisilik eğitimidir. Çocuk Mahremiyet Eğitimi sayesinde duygularını “anlamlandırabilir” ve anlamlandırabildiği duyguları yönetme becerisi elde edebilir. Bu yönüyle Mahremiyet Eğitimi aynı zamanda “duyguların yönetimi” eğitimidir. Bu duygular cinsel duygular olabileceği gibi aynı zamanda öfke, mahcubiyet, utanma, kıskançlık gibi temel insani duyguların yönetimini de içerir. Duyguların yönetimi eğitiminde eksik kalmış olan çocukların öfkesine hakim olamadığını veya kıskançlık hissini yönetemediğini görebildiğimiz gibi böylesi çocuklar cinsel duyguların yönetimini de beceremeyebilir.

Mahremiyet Eğitimi süreci sağlıklı oluşan çocukların aynı zamanda davranışlarının da bir düzen içinde olduğu gözlemlenir. Zira davranışların kökeni duygulardır, duygularını yönetebilen çocuk davranışlarını da yönetebilir … Davranısları doğal bir düzen içerisinde olan çocuğun dışa yansıttığı görünüm “estetik” bir beden dilidir. Estetik bir beden ise “nezaket” ve “zarafeti” beraberinde getirir. Bütün bu bilgiler yan yana geldiğinde görülecek ki; Mahremiyet Eğitimi, sıradan bir eğitim değil, aksine, çocuğun kişiliğini oluşturan duyguların yönetilmesi becerisini kazandıran, böylece davranışın bir estetiğe dönüşerek nezaket ve zarafetin kazanıldığı temel eğitimdir.

Adem Güneş – Mahremiyet Eğitimi Pdf İndir

Zarafet ve Nezaket Zarafet; ruhun bedende kaygısızca görünür olması halidir. Çocuğun yaşadığı iç huzurun simasına yansıması, bedeninde görünür olmasıdır. Böylesi bir ruh hali yaşanabilmesi için, iç düzenin sağlanmış olması gerekir. İşte Mahremiyet Eğitimi çocuğun duygu dünyasının düzeni ve iç çatışmalarını yönetebilme becerisi kazandırması acısından bakıldığında, zarafeti oluşturan eğitimin bir parçasıdır. Duygularını yönetmeyi beceremeyen. kendi iç çatışmalarının ağırlığı altında kalmış kişilerin yüz yapısı gergin, kasları kasılmış, vücut dili estetikten uzaktır. Zarafet sahibi bir kişinin insan ve eşya ile kurduğu ilişkinin adına “nezaket” denilir.

Vücudu estetik bir yapıya kavuşmuş çocuğun kalem tutusu, su içişi, bir parça yiyeceği dudaklarına götürüşü, arkadaşı ile tokalaşıp selamlaşması nezaket içindedir. .. Böylece iç düzenini elde etmiş ve yönetebilen bir insanın sonuç duygusu insan ve eşya ilişkilerinde nezakettir. Bu. insan ilişkilerinde kazanılabilecek en üstün yetenektir. Zira kendi duygularının farkındalığını kazanmış kisi başkalarının duygularının farkındalığını da kazanır … Kendi incindiği durumların başkalarını da incitebileceğini fark eder … Kendi duygularının farkındalığına sahip olmayan bir kişiden ne nezaket ne de zarafet beklenebilir … Ortaya koyduğu davranışların da içsel değil suni bir zarafet olduğu kısa zamanda ortaya çıkar. Kendi duygularını fark edebilen kişi başkalarının incinebileceği davranışları da fark edebilir. Sınırlarını ona göre koyar.

Adem Güneş – Mahremiyet Eğitimi Pdf İndir

Sadece insan ilişkilerinde değil hayvanla kurduğu ilişkide de bir “duyarlılık” hali oluşur … Hayvanla empati kurabilir … Açlık hissi ile miyavlayan bir kediye şefkatle bakabilir, kafeste özgürlüğü kısıtlanmış bir hayvanın daraltısını kendi içinde duyabilir … Nezaket sahibi bir kişi, sadece canlı varlıklarla değil, eşya ile kurduğu ilişkide de zariftir, incedir … Bir hediye paketini saldırarak açmaz, paketin kurdelesini keyifle acar … kağıdını keyifle çıkartır … eşyaya saygınca davranır … kaldırıp atmaz, ona saygı gösterir … Bundandır ki, tertip ve düzen alışkanlığı olmayan kişilerin sorunu davranışlarında değil, iç düzenlerindedir. Kendi odasının tertip ve düzeni konusunda onlarca kez ikaz edilmiş bir çocuğun bunu gerçekleştiremiyor olması, o davranışı öğrenememesiyle ilgili değil, o davranışın içsel karşılığının olmamasındandır. İç düzeni olmayan çocukların dış düzeni oturtması oldukça zordur.

Bu bilgiler ışığında bakıldığında, Mahremiyet Eğitimi aşağıdaki kazanımların oluşmasını beraberinde getiren kişilik eğitimidir:  

• Duyguların Yönetimi Eğitimi

• Davranışların Yönetimi Eğitimi

• Beden Dilinde Estetik Kazanımı Eğitimi

• Nezaket ve Zarafet Eğitimi

• İliskilerde Saygınlık Eğitimi

• Cinsel Bilgi Kazanımı Eğitimi

Bu yanı itibari ile toplumumuzda oldukça yaygın bir yani ıs anlasılmanın da altını çizmekte fayda var … Zira birçok anne baba, Mahremiyet Eğitimi’ni kız ve erkek çocuklarının birbirinden “zorla” ayırt edilmesi, hatla birbirleriyle oynamalarının önüne geçilmesi olarak anlamaktadır. Halbuki duygular “zorla” yönetilemez . .. Hiçbir kalıcı davranış “zorla” olusturulamaz. Ebeveynler çocuklarının duygularını yönetmek yerine, onlara kendi duygularını yönetmesini öğretmelidir ki bu; Mahremiyet Eğitimi’dir. Mahremiyet Eğitimi çocuğu korku ve ürküntü ile bir davranıs kalıbına sokmak değildir. Kendi fıtratına uygun, özgürce yasaya bilme becerisini kazandıran bir eğitimdir.  

 

  Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.