Akilah Azra Kohen – Gör Beni-İki Devrin Hikayesi Pdf İndir

0 374

Akilah Azra Kohen – Gör Beni-İki Devrin Hikayesi Pdf İndir

Cumhuriyetin kadınları, kadınlarımız, insanımız ne kadar güçlüymüş dedirten bir aile düşünün. Onların yanında da savaşı İstanbul’da yaşayan yani hiç yaşamayan insanlar. Edebiyat dersinde anlatılan eski yeni çatışmasından daha öte bir çatışma yaşanmış; savaşı yaşayan ve yaşamayan.

Cumhuriyetin kadınlarının tek başına verdikleri mücadele gözümüzün önünden geçiyor. Birbirlerine tutunuşlarını, zamanında taş üstünde taş kalmamış dünyalarından nasıl küllerinden doğduklarını, yaralarını nasıl ‘cumhuriyet kadını’ olarak sardıklarını ve saracaklarını okuyoruz. Çünkü bu kitap bir serinin başlangıç kitabı. Bir mahşere kafa tutuşun kitabı, haklı bir kafa tutuşun yani Ülkü’nün.

Akilah Azra Kohen – Gör Beni-İki Devrin Hikayesi Pdf İndir

En iyi eğitim okullarda mı alınır diye sordurtuyor kitap. Çünkü savaşın kızı var karşımızda; Ülkü.ve bir de sadrazamın oğlu olan Selim duruyor diğer köşede. En iyi okullarda okumuş, dünyanın tüm nimetlerinden yararlanmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Osmanlı’yı tekrar canlandırma düşüncesiyle yanıp kavruluyor olsa da kitap boyunca düşünen insanın evrilişini görüyoruz. Bu evrilişin bir aşaması da aşk.

Aşkın adı Ülkü, Ülkü’nün adı aşk. İlk görüşte olan. Ama arada kültür farkı, zenginlik ve fakirlik, savaşı yaşamanın hayat bilgisi ve öğretileri, düşünce sistemi var olsa dahi aşk birbirini daha iyiye götürecek adımları atmak olduğu için bu aşk dansında iki tarafta birbirine karşı koyamadı koyamazdı da zaten.

Ülkü ise savaşla donatılmış, tüm nimetlerden arınmış, tek varlığı ailesi ve atı Yakışıklı. Sürekli erkek kıyafetleriyle kamufle olmaya çalışan ama gözleri yaşanmışlıkla, bilgi ve zarafetle parıldayan Ülkü. Cumhuriyetin kıymetini en iyi bilen Ülkü. Bedeller ödeyen, canlar veren ancak bilebilir bunu, değerini tartacak bir değer vermiş olan insan kaybedemez kazandığını.

Akilah Azra Kohen – Gör Beni-İki Devrin Hikayesi Pdf İndir

Eskinin aşkları ne güzelmiş diyorsun. Ama her dönemin kendi içinde kötülükleri de var. Gör Beni insanı araştırmaya sevk eden bir kitap. Tarihi Çanakkale Savaşı’nda ölen oğlunun anısı için İstanbul’a gelen profesörden dinliyorsun. 2000 yıl önceden çok da farkımız yokmuş dedirtiyor. Ve kimi zaman da İngiliz ajanların ağzından dinliyoruz cumhuriyetin hikayesini.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.