Alaeddin Şenel – Siyasal Düşünceler Tarihi Pdf İndir

0 379

Alaeddin Şenel – Siyasal Düşünceler Tarihi Pdf İndir

İLKEL TOPLULUK VE DÜŞÜNÜŞ

  Siyasal düşünceler tarihi ile ilgili kitaplarda toplumun ve devletin ortaya çıkışı üzerine düşünürlerin ileri sürdükleri spekülasyonlar (kurgusal düşünceler) anlatılır. Bunları öğrenmek yararlıdır; ayrıca içlerinde bazı bilimsel gerçekler de vardır. Güzel, ama toplumun ve devletin ger- çekte nasıl ortaya çıktıklarını bilmeden bunları bilmenin fazla bir yararı yoktur.

Alaeddin Şenel – Siyasal Düşünceler Tarihi Pdf İndir

İLKEL TOPLULUK DÖNEMİNDE İNSANLIK TARİHİNİN ANA ÇİZGİLERİ

Kitabı Mukaddes’de Adem’in yaratılışından İsa’ya kadar gelip geçen peygamberlerin kaç yüzer yıl yaşadıkları ve kaç yaşlarında çocuk edindikleri anlatılmıştır. Bunlara dayanarak yaptığı titiz hesaplamalarla, İrlanda Başpiskoposu James Ussher, 1650’de, evrenin İ.Ö. 4004 yılında yaratıldığını öne sürmüş ve bu görüş dinsel bir gerçek olarak 19. yüzyıla kadar benimsenegelmiştir. İnsanlık tarihini bu inanca uydurmaya çalışarak yorumlamak; tarihi, akordiyona döndürür. Milyonlarca yılın olayları dört bin yıla sığdırılmaya çalışılınca, birçok gerçeklik dışarıda bırakılır, ötekiler içiçe geçer, neden sonuç ilişkileri görülmez olur.

Alaeddin Şenel – Siyasal Düşünceler Tarihi Pdf İndir

Biyolojik Evrimden Toplumsal Evrime İlk insanlar hakkında özgün alan çalışmalarıyla tanınan ünlü L.S.B. Leakey’in oğlu, Kenya Ulusal Müzeleri yöneticisi Richard Leakey ile New Scientist dergisinin bilim editörü Roger Levvin’in birlikte yazdıkları Origins (İnsanın Kökenleri) adlı yapıta göre, tek hücrelilerden çok hücrelilere, oradan omurgalılara, memelilere uzanan evrim çizgisi üzerinde, zamanımızdan 70 milyon yıl kadar önce, prosimian türünden bir orman faresi, yer yaşamını bırakıp ağaçlarda yaşamaya başlamıştır. Bu canlının, ağaçlarda geçirdiği 60 milyon yıl kadar süren dönem içinde, bedeni büyümüş, parmaklan dalları, nesneleri iyi kavrayabilecek biçimde gelişmiş; iskeleti arada şuada dik durabilecek biçim almış ve gözleri dünyayı ve nesneleri üç boyutlu olarak algılayabilecek biçimde yanlardan öne kaymıştır.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.