Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe Pdf İndir

0 63

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe Pdf İndir

BU TABİR, Leibniz tarafından ortaya çıkarıldı; fakat içeriği —nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için vazgeçilmez bir ilâhî gerçekliği tanıyan metaĕzik, ruhta ilâhî gerçekliğe benzer ve hatta onunla özdeş birşey bulan psikoloji, insanın nihaî hedeĕni bütün varlık aleminin içkin ve aşkın kaynağının bilgisi olarak gören ahlâk— zamanı bilinmeyecek kadar eski ve evrenseldir. Dünyanın her bölgesindeki ilkel insanların geleneksel ilimlerinde Ezelî Hikmetin temelleri bulunabileceği gibi gelişmiş dinlerin her birinde de tam olarak gelişmiş biçimleri mevcuttur.

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe Pdf İndir

Bütün bu İlahiyat sistemlerindeki bu Yüce Ortak Faktörün bir versiyonu ilk olarak yirmibeş asır öncesinden itibaren yazıya dökülmüş ve o zamandan beri de bu tema her dinî geleneğin bakış açısından ve Asya ve Avrupa’nın belli başlı dillerinde tekrar tekrar işlenmiştir. Kitabımda —Ezelî Hikmetin kimi özgül noktalarını etkili olarak göstermesi nedeniyle taşıdıkları öneme ve ayrıca güzelliklerine ve unutulmazlıklarına binaen— bu yazılardan seçilmiş parçaları bir araya getirdim. Bu seçme yazılar çeşitli başlıklar altında toplanmış ve bunlara deyim yerindeyse —açıklama ve ilişkilendirme, geliştirme ve gerekli olduğu zaman aydınlatma amacıyla— kendime ait şerhler eklenmiştir.

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe Pdf İndir

Ezeli Kalıcı Hikmet tabiri, Leibniz tarafından ortaya çıkarıldı. Fakat içeriği nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için vazgeçilmez bir ilahi gerçekliği tanıyan metafizik ruhta ilahi gerçekliğe benzer ve hatta onunla özdeş bir şey bulan psikoloji, insanın nihai hedefini bütün varlık aleminin içkin ve aşkın kaynağının bilgisi olarak gören ahlak zamanı bilinmeyecek kadar eski ve evrenseldir.
 
Dünyanın her bölgesindeki ilkel insanların geleneksel ilimlerinde Ezeli Hikmetjn temelleri bulunabileceği gibi, gelişmiş dinlerin her birinde de tam olarak gelişmiş biçimleri mevcuttur. Evet, bu kitap bir Ezeli Hikmet antolojisidir, fakat bir antoloji olmakla beraber profesyonel edebiyatçılardan çok az alıntı içermekte, bir felsefe tanımlamakla birlikte profesyonel filozoflardan neredeyse hiçbir alıntı yapmamaktadır.
 
Bunun nedeni çok basittir. Ezeli Hikmet temelde nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için önemli olan tek ilahi gerçeklikle ilgilenmektedir. Fakat bu tek gerçekliğin mahiyeti kendilerini kalben saf, ruhen fakir, sevgi dolu kılarak belli şartları sağlayan kimseler dışındakilerce doğrudan kavranamayacak şekildedir. Bunun neden böyle olması gerektiğini bilmiyoruz. Bu, hoşlansak da hoşlanmasak da makul ve olası olmasa da kabul etmemiz gereken gerçeklerden biridir.

 

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.