Anahtar Kelime Seçimi

0 117

Anahtar Kelime  Seçimi

Anahtar Kelime  Seçimi

Seo için anahtar kelime seçiminin hayati önemi vardır. Peki anahtar kelime seçimi nasıl yapılmalı. Bunun için bir çok etken mevcuttur. Hepsini teker teker inceleyelim.

Örnek bir kelime seçeceğim o da “seo” olsun.”Seo” kelimesi için çalışma yaparken dikkat etmemiz gereken şey kelime ve türevlerinin neler olduğunu bulmak olacaktır. Kelime ve eklerinin ne kadar sıklıkla google de arandığını ve kelimenin seo yarışında nerede olduğunu bulmak sizin hedefe ulaşmanız için en büyük adımdır.

Bu oranları bulmak için google adwords kelime planlama aracını kullanmamız gerekiyor. Burada kelimemizin google içinde ne kadar arandığı ve türevlerinin neler olduğunu rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

 Anahtar Kelime  Seçimi

Diğer bir araç ise ahrefs dir. Bu araç ücretlidir ancak ilk kayıt olduğunuzda 1 hafta deneme süresi vermektedir.

Ahrefs te ise Google aramalarında ilk çıkan siteleri analiz ederek anahtar kelimelerini görüp bunun üzerinden anahtar kelime seçimi yapılabilir.

Bu anahtar kelimeler üzerinden yeni blog ve siteler açılıp linkwheel döngüsü oluşturulabilir.

Hap Bilgi: Eğer anahtar kelimeniz içinde büyük bir rekabet varsa sizin sitenizin google de yükselmesi zor olabilir. Standart yapılan seo çalışmalarında tam olarak sağlıklı bir geri dönüş alınabilmesi için en az 3 ay geçmesi gerekmektedir. Bu 3 ay içinde sitenize makaleler gireceksiniz anahtar kelimenizin üstünde çalışacaksınız ve bunun sonucunda google sizin verdiğiniz emeğe göre sizi üst sıralara çıkaracak veya biraz nadasa bırakacak.

Anahtar Kelime  Seçimi

Yaptığınız hataları hızlı bir şekilde farketmeli ve daha hızlı bir şekilde bu hataları gidermeniz gerekmek zorundasınız. Anahtar kelimeyi hızlı bir şekilde sitenizde kullanmaya başlayıp  aynı zamanda backlinklere boğarsanız google bunun bir sorunlu site olduğunu fark eder ve bir anda google aramalarının sonlarına doğru yolculuğunuz başlar. Bunları dikkate alarak yavaş ve emin adımlarla ilerlemeniz çok daha etkili olacaktır.

Anahtar Kelime  Seçimi

Peki anahtar kelimenin sitenize aktaracağınız bölümleri nelerdir.

Öncelikle “Seo” kelimesinin alan adlarının boş olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü google indexleme yaparken ilk olarak baktığı özelliklerden biri anahtar kelimenin alan adı olarak kullanılıp kullanılmadığıdır. örneğin: seo.com , seo.net , seo.org veya seo.com.tr gibi …

Bunlar eğer dolu ise “seo” anahtar kelimesinin türevi kelimelerin en çok arananlarından birini seçmeniz doğru adım olacaktır.

Örneğin benim yaptığım araştırmalara göre Türkiye’de en çok aranan “seo” anahtar kelimesinin türevleri aşağıdakilerdir.

  1. seo nedir
  2. seo analiz
  3. seo uzmanı
  4. seo çalışması
  5. seo ajansı

Bu alan adlarından hangilerinin kullanıldığını veya boş olduğunu araştırıp herhangi birini seçip kullanabiliriz.

Alan adımızı seçtikten sonra site içi seo yapmamız gerekmektedir. Bununla birlikte dışarıdan alacağımız backlinklerin çok büyük önemi vardır.

Ancak şuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Site de yayınlanan içerikler ne kadar fazlalaşırsa ve site trafiğiniz artarsa o kadar fazla backlink almanız sitenize yararlı olacaktır.

Eğer içeriklerinizi çoğaltmaz ve backlinkleri arttırmaya devam ederseniz kesinlikle siteniz ileriye değil geriye doğru seyrine devam edecektir…

Backlinklerle ilgili detaylı bilgiyi detaylı backlink çalışması isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime  Seçimi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.