Anlatmak İçin Yaşamak – Gabriel Garcia Marquez Pdf İndir

0 206

Anlatmak İçin Yaşamak – Gabriel Garcia Marquez Pdf İndir

Gabriel Garcia Mârquez, 1928’de Kolombiya’nın Aracataca kentinde doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde ve teyzelerinin yanında büyüdü. Başkent Bogota’daki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı.

Öykü yazmaya 1940’ların sonlarında başladı. Yayınlanan ilk önemlrya-pıtı, Yaprak Fırtınası’ydı. 1961’de yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok, ülkesi uğruna savaşarak yaptığı hizmetlerin karşılıksız kaldığını anlayan bir subay eskisinin öyküsüdür. Bunu Hanım Ana’nın Cenaze Töreni (1962) adlı öykü kitabı ve Macon-do’daki siyasal baskıları anlatan Kötü Saatte (1962) izledi.    

Anlatmak İçin Yaşamak – Gabriel Garcia Marquez Pdf İndir

Garcîa Mârquez, en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı (1967), Meksika’ya ilk gidişinde yazdı.

Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden esinlenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendim (1972) adlı kitapta toplayan yazar daha sonra birbiri ardı sıra Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1972) adlı öykü kitabını, askerî diktatörlükleri yeren Başkan Babamızın Sonbaharı’nı (1975), onur uğruna işlenen bir cinayet çerçevesinde gelişen olayların ele alındığı Kırmızı Pazartesi’yi (1981), aşkta bağlılığı konu alan Kolera Günlerinde Aşk’ı (1985), Simon Bolivar’ın yaşamının son aylarını konu edinen Labirentin-deki General’i (1989) yayınladı.

  Anlatmak İçin Yaşamak – Gabriel Garcia Marquez Pdf İndir  

Yazarın Türkiye’de de yayınlanan öteki yapıtları arasında Bir Kayıp Denizci, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm, Aşk ve Öbür Cinler, Şili’de Gizlice, On İki Gezici Öykü ve Bir Kaçırılma Öyküsü sayılabilir.

Garcia Mârquez, 1982’rte Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü İnsanın yaşadığı değildir hayat, aslolan hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır.  

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.