Atatürk 2. Dünya Savaşı Öngörüsü

0 209

Atatürk 2. Dünya Savaşı Öngörüsü

Atatürk 2. Dünya Savaşı Öngörüsü

2. Dünya Savaşı tarihin en kanlı savaşı olarak bilinir. Almanların inanarak sonuna kadar arkasında durduğu Hitler başlarda herkesin normal karşıladığı daha sonra ise çığrından çıkan hamleleri ile geriye düştüğü ve kaybettiği savaşta 60 milyondan fazla kişi ölmüştür.

Türkiye bu savaşı uzaktan izlemiş ve herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Bunun en büyük nedeni Yeni kurulmuş bir devlet olması, o zamanlarda savaşacak herhangi bir gücü bulunmaması, ülkenin iç durumunun iyi olmaması büyük etken olmuştur. 1939 ve 1945 yılları arasında gerçekleşen savaşın sonuçları tüm Dünya’yı etkilemiştir.

Almanların başlattığı ve sırasıyla Polonya, İtalya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin ve ABD nin dahil olmasıyla büyüyen savaş Dünya’nın her yerinde fiilen sürdürülmekteydi.

Atatürk 2. Dünya Savaşı Öngörüsü

1918’de son bulan Birinci Dünya Savaşı’ndan Mağlup olarak çıkan Almanya bunun intikamı peşinde koşarken 1945 yılında çok daha ağır bedeller ödeyerek yolun sonuna gelmiştir.

Atatürk ise bu olaydan yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri General MAC Arthur ile yaptığı bir görüşme sırasında 2. Dünya savaşı hakkında verdiği bilgiler ile ne kadar ileri görüşlü olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Atatürk 2. Dünya Savaşı Öngörüsü

Avrupa’nın vaziyeti hakkında” ne düşündüğünü  soran Mac Arthur’a  Atatürk şu karşılığı verir:

Dün olduğu gibi yarın da Avrupa’nın mukadderatı Almanya’nın alacağı vaziyete bağlı bulunacaktır. Fevkalade bir dinamizme malik olan bu 70 milyonluk çalışkan ve disiplinli millet, üstelik milli ihtiraslarını kamçılayabilecek siyasi bir cereyana kendisini kaptırdı mı, ergeç Versailles Muahedesinin tasfiyesine girişecektir”

Atatürk ve MAC Arthur arasında geçen konuşmanın tamamını

Atatürk 2. Dünya Savaşı Öngörüsü

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.