Bilal N. Şimşir – Türk Yazı Devrimi Pdf İndir

0 129

Bilal N. Şimşir – Türk Yazı Devrimi Pdf İndir

i 928 yılında Türkiye’ de yazı devrimi yapıldı. Yaklaşık bin yıldan beri kullanılmakta olan Arap yazısı bırakıldı. Yerine Latin harfleri alındı. Türk kültür tarihinde bir dönüm noktası sayılan bu devrimin 50. yılı I978’de kutlandı. Türk Tarih Kurumu da bu konuda Ankara’da bir sempozyum düzenledi ve bir sergi açtı. Sempozyuma sunulan bildiriler sonradan Harf Devrimi’nin 50. rılı Sempoı:.­ yumu başlıklı bir kitapta toplandı.

Bilal N. Şimşir – Türk Yazı Devrimi Pdf İndir

Türk Tarih Kurumu üyesi olarak bu çalışmalara biz de katıldık. Sempozyuma bir bildiri ve sergiye çeşitli belgeler sunduk; Türk Tarih Kurumunun bilimsel dergisi Belleten’e uzunca bir inceleme yetiştirdik.

Bilal N. Şimşir – Türk Yazı Devrimi Pdf İndir

Bu kitabı da Türk yazı devriminin 50. yılı dolayısiyle hazırladık. Bundan onbeş yıl kadar önce kaleme aldık. Kitap, hesapça i 978 yılında yayınlanmış olacaktı. Ama basımı çok gecikti. Aradan geçen zaman içinde genel Türk yazı devrimi ile ilgili yeni gelişmeler oldu. Bu gelişmelere son bölümde değinerek kitabı güncelleştirmeye çalıştık.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.