Deepak Chopra – Koşulsuz Yaşam Pdf İndir

0 179

Deepak Chopra – Koşulsuz Yaşam Pdf İndir

Hasta, “Buna daha ne kadar dayanabileceğimi sanıyorsun?” diye sordu. Sandalyesine yığıldı ve yüzü bulutlandı.

“Altı ay önce bütün düşünebildiğim, hayatta kalmaktı. Şifa için umut vaat eden herkesi dinledim. Ortaya çıkıp şifa kelimesini kullanmaktan hepsi korkuyor elbette; fakat bana her çeşit gül bahçesi vaat edildi. Bunların hepsi kulağa çok komik geliyor değil mi?”

Usulca “Hayır,” dedim. “İyileşmek için ne kadar çaba harcadığını biliyorum.” Elimi omzuna koydum; fakat adam birden sertleşti ve geri çekildi. “Bırakalım bunları,” diye söylendi. “Sadece bir aptal böyle yaşamaya devam ederdi.” “Seninki gibi bir durumda iniş ve çıkışlar olacaktır. Bu beklenen bir şeydir” dedim çekinerek “Fakat sorunun yüzünden hayal kırıklığına kapılmak yerine …. “

“Hayır,” diyerek araya girdi, şiddetle, “Artık sorun yok. Artık sorun istemiyorum.” “Peki ne istiyorsun?” diye sordum. “Bir çıkış yolu.” “Ne demek istiyorsun?” “İnan bana, eğer bilseydim ……

” Uzun , gergin bir sessizlik oldu. Adam, yüzü sert bir maskeye bürünmüş bir halde, yere bakmaya devam etti. İkimiz de bundan sonra ağzımdan ne çıkacağını duymak için bekledik. Hastamın adı Robert Amis idi. Otuz yedi yaşındaydı ve Boston’un dışında bir bilgisayar firmasında çalışmıştı. Bir yıl önce şirketi, sağlığa verdiği önemdeki artışa paralel olarak, bütün çalışanları tam bir kan testinden geçmeye zorladı. Robert tereddüt etmeden isteneni yerine getirdi. Test sonuçlarına göre akyuvar sayısında şüphe verici bir artış vardı; bu onu son derece şaşırttı. Bu testin devamı niteliğindeki testler yapıldı ve birkaç hafta sonra onkolojist (kanser uzmanı), sıkıntılı bir şekilde, tedavi edilemeyen bir lösemi çeşidine yakalandığını bildirdi.

Robert derinden sarsıldı. Kronik miyelösitik lösemi ya da CML olarak adlandırılan hastalığı için biçilen ortalama ömür belirsizdi; fakat bu, ikiyle dört yıl arası kısa bir zaman dilimi de olabilirdi. Kalan bu kadar az zamanla, biliyordu ki bir şeyler yapmalıydı. İlk görüşmemizde bana , “Doktorun ofisini terk ettiğim an beynimde bir şimşek çakar gibi oldu. Önceliklerimin değişmek zorunda olduğunu biliyordum.” dedi. Birlikte yaşadığı kız arkadaşına evlenme teklif etti ve yıldırım nikahıyla evlendi. Boston’daki işini bıraktı ve Miami’de bir ev aldı. Fakat asıl önemlisi Robert’in kendisini, kendi kendini iyileştirme projesine kaptırmasıydı. Bana “İyileştirici içsel bir güç olduğunu her yerde okuyordum ve onu bulmaya kararlıydım. ” dedi.

Deepak Chopra – Koşulsuz Yaşam Pdf İndir

Amacına ulaşma yollarının hiç de az olmadığını keşfetti; kendi kendini hipnotize etme, gözünde canlandırma, psikoterapi,derin masaj ve aşamalı rahatlama sadece bir başlangıçtı. Diğer lösemi hastalarıyla destek grup toplantılarına ve tedavi edilemeyen hastalıklardan kurtulmuş hastaların umut verici hikayelerini dinlediği kendi kendini iyileştirme üzerine hafta sonu seminerlerine katılmaya başladı. Onu tanıdığımda, hayatındaki gelişmelerden ailesini ve arkadaşlarını haberdar etmek için her ay postaladığı bir seri kasetten sonuncusunu yüzüme savurdu; hastalığının çok tüketici bir hal aldığını ve hayatında onun dışında pek az şey olduğunu kastederek.

Altı ay sonra, yeni hayatının doruğunda, Robert kendini duygusal olarak, hayatında hiç hissetmediği kadar güven- de hissetti. Bir sonraki kan testine kendinden emin bir şekilde gitti; fakat öğrendi ki kontrol altına girmek bir yana, akyuvar hücre sayısı hızla artmıştı. Hastalığının tehlikeli bir şekilde ivme kazanıyor olduğu görüldü ve onkolojisti sert bir tonda, ya kapsamlı bir kemoterapiye başlamasını, ya da daha ileri bir adım olarak kemik iliği naklini önerdi. Bunların hiçbirinin kesin tedaviyle sonuçlanması olası değildi; fakat geleneksel ilaçların sunacak çok az başka şeyi vardı. Robert metin olmaya çalıştı ve iki seçeneği de reddetti.

Deepak Chopra – Koşulsuz Yaşam Pdf İndir

Yine de, çok geçmeden derin bir depresyona girmeye başladı. İştahını kaybetti ve uyuması giderek daha da imkansızlaştı. Bana gönderildiğinde, sert, yalnız, çaresiz ve diğer insanlardan soyutlanmış bir haldeydi. Büromdaki sandalyeye adeta yığılarak oturdu; bu arada ben de ona ne söyleyeceğimi düşünüyordum. İçsel iyileştirici güç arayışı, eski ve doyurucu olmayan alışkanlıklarından kurtulma çabası, stresli durumlardan kaçınma kararı gibi peşine düştüğü her şey doğru olsa da, kendinde pek köklü bir değişim oluşturmamıştı gerçekte.

“Senin için istediğim şeyin, iyileşeceğini düşünmeni sağlamak olmadığını söylememe izin ver”, dedim.

“Bu, yeterince fazla umut edince hastalığın geçmesi meselesi değil. Senin durumundaki her hasta, ümitsizce daha iyi olmak ister. Peki niye bazı insanlar bunu başarır?” Omuzlarını silkti.

“Daha güçlü bir vücut, iyi genler, şans. Ya da Tanrı onları diğer insanlardan daha fazla seviyor.” dedi.

“Bu faktörlerin hiçbirini küçümsemiyorum, teker teker hepsine gelebiliriz. Fakat istediğin şeyin sadece şifa değil, aynı zamanda bunun niye senin başına geldiğinin nedeni olduğunu hissediyorum ” dedim. Robert’in yüz ifadesi hala donuktu; fakat gözlerinin ifadesi biraz yumuşar gibi oldu.

“Hastalığının anlamsız olduğunu, vücudundaki rastlantısal bir aksamanın sonucu olduğunu söylemek benim için kolay olurdu” diye devam ettim.

“Bu, aşağı yukarı tıp eğitiminin bize dayattığı bir şey.”

“Bunun tam aksini, hastalığının kendini yeterince sevmemen gibi basit, duygusal bir nedeni olduğunu, ya da bir çeşit bastırılmış acının seni hasta ettiğini söylemek de kolay olurdu. Fakat bu da kısmen doğru olurdu. İkisi de iç içe geçmiş yanıtlar.” Şiddetle, “Başka ne var?” diye sordu. Çok fazla sitem ve umutsuzluk taşıyan, havada asılı bu soruyla, ikimiz de bir dönüm noktasına gelmiştik. O, sorabileceği şeylerin sonuna gelmişti. Ben de tıbben sunabileceğim şeylerin sonundaydım. İstenen şeyin ne olduğu, tıbbi anlamdan çok insani anlamda çok açıktı.

“Hayat ne anlama geliyor? İstediğim şeye niye sahip olamıyorum?”gibi eski sorular, hastalığının yarattığı bunalımla tetiklenerek, Robert’in bilincinin yüzeyine geri gelmişti.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.