Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm Pdf İndir

0 78

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm Pdf İndir

ELİNİZDEKİ küçük kitap, aslında, daha büyük bir bütünün bir parçasıdır. Berlin üniversitesinde Privat-dozent olan Dr. E. Dühring, aşağıyukarı 1875’te, artık sosyalist olduğunu birdenbire ve pek gürültülü bir biçimde açıkladı, ve Alman kamuoyuna, ayrıntılı bir sosyalist teori ile birlikte, toplumun yeniden örgütlenmesi için eksiksiz bir uygulama planı da sundu. Bunun doğal sonucu olarak, öncellerine çattı; ve Marx’a, olanca öfkesiyle saldırarak, hepsinden çok onur verdi.

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm Pdf İndir

Bu, Almanya’da Sosyalist Partinin iki kesimi –ayzenahçılar ile lasalcılar–16 tam birleştikleri,17 ve böylece daha da güçlenmekle kalmayıp, bütün güçlerini ortak düşmana karşı kullanma yeteneğini kazandıkları sıralarda oldu. Almanya’da Sosyalist Parti hızla bir güç olmaktaydı. Ama onu bir güç haline getirmenin ilk koşulu, yeni sağlanmış olan birliğin tehlikeye düşürülmemesiydi. Ve Dr. Dühring, kendi çevresinde, bir kümeyi, geleceğin ayrı bir partisinin çekirdeğini, açıkça toplamaktaydı.

Friedrich Engels – Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm Pdf İndir

Bundan ötürü, onun karşısına çıkmamız, ve hoşlansak da hoşlanmasak da, savaşımla hesabını görmemiz zorunlu hale geldi. Bu, pek güç olmayabilirdi, ama uzun bir iş olduğu besbelliydi. Bilindiği gibi, biz Almanlar, ince eleyip sık dokumaya, çok derin ve köklü düşünmeye , Gründlichkeit’a nasıl isterseniz öyle deyiniz– düşkünüzdür. İçimizden biri, yeni bir öğreti saydığı bir şeyi açıklayınca, onu önce her şeyi kapsayan bir sistem haline getirmek zorundadır. Mantık ilkelerinin ve evrenin temel yasalarının, eninde sonunda, yalnız bu yeni bulunup tamamlanan teoriye ulaşılmak için varolageldiğini kanıtlaması gerekir.

 

  Aslen Engels’in Karl Marx’la birlikte yazdığı “Anti-Dühring” kitabının parçası olan “Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm”, görüşleri Almanya’daki sosyalist hareketi olumsuz etkileyen Alman akademisyen Dühring’in mesnetsiz fikirlerine bir yanıt niteliğindedir. Engels Fransız sosyalistlerin isteği üzerine, kitaptaki üç bölüm üzerinden tekrat çalışmış; sosyalist fikirlerin kökenine ve Marksist tarih teorisine dair bir kitapçık ortaya çıkmıştır. Engels’in “Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm” adlı kitapçığı “Komünist Manifesto”yla birlikte en önemli Marksizm’e giriş metinlerinden biridir.

(Tanıtım Bülteninden)  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.