Gelecekteki Dünya Ekonomisi

0 194

Gelecekteki Dünya Ekonomisi

Hindistan ve Çin 10 yıl sonra ilk üç ekonomi içerisinde yer alacağı için, bu ülkeler ile ticaretin geliştirilmesinin daha çok fayda sağlayabileceğini düşünüyorum.

Tabi bu ülkeler ile yapılacak ticarette açık vermeyecek şekilde olması da önemlidir.

Hindistan, Çin’ e göre daha fazla yatırım çekebilecek potansiyele sahip önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde.

Turizm sektörünün bu iki ülkeyi pazar olarak hedefleyerek bir strateji oluşturması turizm sektörünün Avrupa ve Rusya’dan gelen turist sayısında azalma olması durumunda olumsuz etkilenmesinin önüne geçecektir.

Gelecekteki Dünya Ekonomisi

Çinli ve Hintli firmalar ile ortak, Türkiye’nin üretmeyi henüz sağlayamadığı ișlemci ve çip gibi ürünleri üretmek üzere şirketler kurulması ve bu tür teknolojilerin ülkemize kazandırılması ile zaman içerisinde teknolojiyi ithal eden değil üreten bir toplum olmamız için de faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Tablet ve cep telefonlarında kullanılan işlemciyi üretebilmek bu ürünleri % 100 yerli üretebilmeyi ve cari açık sorununa kalıcı çözümü de sağlayabilir.

Ancak daha önemli bir sorun zaten üretme becerisine sahip olduğumuz tarım ürünlerini bile ithal ediyor olmamızdır.

Markette hangi mercimek ambalajına baktıysam her birinde menşei Kanada yazıyor. Gıda konusunda güçlü olmayan ülkelerin ekonomisinin güçlü olamayacağını düşünüyorum.

ABD büyük ölçekli bir ekonomi olabilir. Ancak gücü sadece teknolojiden gelmiyor.Diğer güçlü ekonomilere de bakınca gıda üretimi konusunda net ihracatçı olduğu ve bu konuda güçlü oldukları görülüyor.

Gelecekteki Dünya Ekonomisi Türkiye

Türkiye’ de nüfusun % 93’ü kentlerde yaşarken tarım ve hayvancılıkta gerileme yaşanıyor. Bunun altında yatan sebeplerden biri de, eğitim nedeniyle önce ilçeye sonra da çocukları üniversite öğrenimi göreceği için kente taşınan ailelerin tarım ve hayvancılığı bırakması gibi sosyolojik sorunlardır.

Kentlerde ise istihdamın önemli bir kısmını sağlayan hizmet sektöründe, özellikle perakendecilik sektöründe ekonomik koşullar nedeniyle küçülme ve işten çıkarmalar söz konusu iken kentleşen nüfusa istihdam sağlanması da zorlaşmaktadır.

Mesleki eğitim ile istihdama hazır hale getirmek de zaman almaktadır. Türkiye’ de % 5’in altında büyüme hızı kentlerde yaşayan nüfusun iş bulmasını zorlaştırmaktadır.

Tarım ve hayvancılıkta üretimi talebin üzerine çıkarmak ve teknolojide ise ithal edilen ürünlerin ikamesini ülkemizde üretmenin, cari açık sorununun yapısal olarak çözümü için önemli olduğunu düşünüyorum.

Gelecekteki Dünya Ekonomisi

Yabancı sermayeyi çekmek istiyorsak yazılım konusunda uzman yetiştirmek ve nitelikli iş gücü yetiştirmek stratejik öneme sahiptir. Teknoloji üretiminde başarı kazanmış ülkelerden Güney Kore varını yoğunu eğitime ve nitelikli iş gücü kazandırmaya harcayarak ayrıştı.

Bir zamanlar düşük ücretlere Silikon Vadisi’ nde çalışan Hintliler, kendi ülkelerine döndüklerinde ülkelerini en büyük yazılım ihracatçısı yapan hikayeyi yazdılar. Hindistan ekonomisi önümüzdeki yıllarda Çin’ den daha çok konuşulacak gibi görünüyor. İşte bunları düşünüyorum.

Mehmet Tolga TOSUN

Gelecekteki Dünya Ekonomisi

Teknoloji ile ilgili olarak en ileri teknoloji ile yapılan ve cevap verebilen, mimikleri olan ilk yapay zeka Robot Sophia yı da buradan ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

Gelecekteki Dünya Ekonomisi, Ekonomi, türkiye ekonomisi, dünya ekonomisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.