Giorgio Vasari – Sanatçıların Hayat Hikayeleri Pdf İndir

0 250

Giorgio Vasari – Sanatçıların Hayat Hikayeleri Pdf İndir

Günümüzde bir sanat tarihi öğrencisinin “kusursuz”, “tanımlanamaz/anlatılamaz güzellikte”, “olağanüstü”, “çok güzel/takdire şayan” türünden nitelemelerini gönül rahatlığıyla benimseyecek bir hoca bulmak neredeyse olanaksızdır. Öğrenciye bu belirsiz ve sıradan söylemden uzak durması yolunda uyarı hemen gelir. 19. yüzyılın sonundan bu yana bir bilim dalı haline gelen sanat tarihi, şimdilerde birbirini izleyen yöntem ve kuramlarla zenginleşmiş görünen özgül bir terminolojiyi kullanır.

Giorgio Vasari – Sanatçıların Hayat Hikayeleri Pdf İndir

Değer yargıları görece daha öznel olan eleştirmenler bile bu nitelemeleri kullanmaktan kaçınırlar günümüzde … Oysa Vasari bütün bunları, bir yapıtın doğaya bağlı ancak ondan farklı yapısını tanımlamak için ilkçağa dayanan klasik kuralları ölçüt alarak yaptığı yorumlarda kullanır. İlk kez 1 550’de, daha sonra çeşitli ekler (yer yer çıkarmalar) ve gravür portreler katılarak 1568’de ikinci baskısı yapılan Le vite de’ piu eccellenti pittori, scultori, ed architettori (En Yet- kin Ressam, Heykeltıraş ve Mimarların Yaşamöyküleri)2, olumlu/olumsuz bütün yönleriyle sonraki kuşakların bakışını belirleyen bir kaynak haline gelmiştir.

Giorgio Vasari – Sanatçıların Hayat Hikayeleri Pdf İndir

Giorgio Vasari, 30 Temmuz l 5 l l ‘de Antonio Vasari ve Maddalena Tacci ‘nin ilk çocukları olarak Arezzo ‘da doğar. Kendi anlatımına göre, sekiz yaşın- dayken bir sipariş için Arezzo’ya gelen Luca Signorelli, Vasarilerin evinde kalırken babasına çocuğun çizim dersi almasını öğütler. Vasari, birkaç yıl sonra 1524 ‘te, Floransa’ da Kardinal Silvio Passerini ‘nin koruyuculuğu al- tında bir yandan hümanist Valeriano ‘nun gözetiminde Ippolito ve Alessandro de’ Medici’yle birlikte eğitim almaya başlar, bir yandan da Andrea del Sarto’nun atölyesinde çalışır.

 

  Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.