Gülşen Tel – Bozkır Kavimlerinde Zaman ve Takvim Pdf İndir

0 94

Gülşen Tel – Bozkır Kavimlerinde Zaman ve Takvim Pdf İndir

Tarih boyunca Asya bozkırlarında çeşitli imparatorluklar kurulmuştur. Bu imparatorluklar geniş coğrafyalara yayılmışlar ve büyük kültürler oluşturmuşlardır. Bu imparatorlukların tarih öncesi devirlerini, arkeolojik buluntulardan ve kalıntılardan öğrenmekteyiz. Tarihi devirlerini ise kendi yazılı kaynaklarından ve ilişkili oldukları kavimlerin yazılı kaynaklarından öğrenmekteyiz. Özellikle de Göktürk Yazıtları bize bu kavimler hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bütün bu kaynaklarda Bozkır kavimlerinin zaman ve takvimleri hakkında da bilgiler bulunmaktadır.

Gülşen Tel – Bozkır Kavimlerinde Zaman ve Takvim Pdf İndir

Tezimizin konusunu oluşturan “Bozkır kavimlerinden İskit, Hun, Göktürk ve Uygurlar’da Zaman ve Takvim” hususunda hem yazılı kaynaklar hem de arkeolojik bulgular dikkate alınmıştır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada İskit, Hun, Göktürk ve Uygurlar’da zaman anlayışı ve zamana dair kavramlar, bu kavimlerin kullandıkları takvimler, bu takvimlerin ortaya çıkışı, unsurları, özellikleri, yayılma alanı ve etkileri hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Gülşen Tel – Bozkır Kavimlerinde Zaman ve Takvim Pdf İndir

Konunun araştırılması, kaynakların taranması ve yazılması sırasında çalışmalarıma yön veren, yorumları ile yol gösteren ve her türlü yardımı esirgemeyen Sayın Hocam Prof. Dr. İlhami DURMUŞ’a teşekkürlerimi sunarım.

Gülşen TEL

 

  Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.