Hipnoz ve Beyin Bülent Uran PDF İNDİR

0 145

Hipnoz ve Beyin Bülent Uran PDF İNDİR

Hipnoz uygulamalarının bilimsel olmadığını iddia eden kesimler var. Bir konuda yeteri kadar bilimsel normlara uygun araştırma yapılmadığı takdirde o konunun bilimsel olmadığını ileri sürmek doğru bir sav olmaktadır. Ama bilimselliğin nerede başlayıp nerede bittiğine kim karar verecektir? Ayrıca bir konunun bilimsel olarak yeteri kadar araştırı lmamış olması o konuyu belki bilim dışı yapabilir ama acaba gerçek dışı da yapabilir mi? Hipnoz uygulamalarının kendi içinde gerçekl iği vardır. Ama yine de bilim dünyasında dar bir çevrenin ilgisini çekmektedir. Bana göre bunun nedeni hipnozun üzerinde fırtına koparılacak kadar pratik ve etkin bir yöntem olmamasından kaynaklanmaktadır. Hipnoz her şeyden önce bir kavramdır. Değişik uygulayıcılar hipnoz kavramından değişik şeyleri anlamakta ve söylemektedirler. Hipnozdediğimiz zaman bir telkinin o anda ya da belli bir işaretle otomatik olarak yerine getirilmesi halini anlamak gerekir. Ama çoğu kişi bu durumu yaratan sihirli zihinsel durumun arayışı içindedir. Bu kişilere göre hipnoz denen sihirli bir zihinsel durum vardır ve bu kişiler bu duruma ulaşınca her türlü telkini yerine getirmeye başlarlar. Ancak bu inanç bir mittir. Öyle sihirli bir durum olmadığı, bu durumu arayan tüm araştırıcıların hemen ortak görüşüdür. Ayrıca öyle bir durum yaratılsa bile her türlü telkinin kabul edileceği de ayrı bir mittir.  

Hipnoz ve Beyin Bülent Uran PDF İNDİR

Tüm kitap boyunca göreceğimiz gibi standart bir zihinsel durum yoktur. Farklı telkinler beynin farklı bölümlerini harekete geçirmektedir. Yine de hipnoza -daha doğru bir deyimle telkine- aşırı yatkın bir grup insan vardır. Çoğu şaşırtıcı gösteriler bu insanlar üzerinde yapılır. Bu gösteriler nedeniyle de hipnoz sihirli bir olay olarak algı lanır. Ama aynı olayları diğer insanlar üzerinde gerçekleştirmek mümkün olamaz. Biliim dünyası, özellikle de sağlık ve beyin alanındanki bilim adamlarından bu sihirl i insan grubunu birçok ileri teknikle araştırmışlardır ve araştırmaya devam etmektedirler. Bu kitapta son 20-25 yılda gelişmiş beyin inceleme yöntemleriyle telkine yatkın kişilerde yapılmış araştırmaların sonuçlarını vermeye çalıştım.

Hipnoz ve Beyin Bülent Uran PDF İNDİR

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.