Iphone Hayal Kırıklığı

0 123

Iphone Hayal Kırıklığı

iPhone 7 ve 7 Plus Tanıtıldı.

             Merhaba bilgi24.com okurları. Öncelikle bu makalede iPhone7 ve 7Plus ile ilgili çok büyük beklentisi olanları baştan uyaralım. Çünkü diğer markaların su geçirmezliği çift kamera özelliği işletim sistemindeki özelliklerin geliştirilmiş halleri gibi durumlarını daha önce çıkarmış olmaları. Yani yine kablosuz şarj daha büyük batarya ya da hızlı şarj özellikleri bu sürümde de sunulmadı. Yani işin aslı iPhone 7 ve ya 7 Plus aldığınızda telefonunuzun transformers gibi şekil değiştiren ya da evinizdeki blenderi kontrol edebileceğimizi düşünmememiz gerekir.

Iphone Hayal Kırıklığı

O halde iPhone 7 ve 7 Plus özelliklerine bir göz atalım. Apple CEO’su Tim Cook’un söylediğine göre Appla 1 milyar iPhone satmış, aslına bakarsanız bu çok ciddi bir rakkam, çünkü dünyadaki 6 – 7 milyar nüfus olduğunu düşünürsek neredeyse Hindistan yada çin kadar nüfusa telefon satmış oluyor.

Neyse lafı uzatmayalım.

İşlemcisinde yapmış olduğu yenilemeler ile 120 kat daha hızlı olduğunu iddia ettiği A10 Fusion çip 64-bit ile karşımızda.

Çekirdeklerde şöyle bir kümeleme yapılmış, dört çekirdeğin ikisi yüksek verimlilik için kullanılacak, böylelikle yüksek işlemci gerektirmeyen işlemler bu iki çekirdek tarafından yapılarak pil ömrü dahil bir çok avantaj sağlanmış olacak.

 

Pil ömründe ise fazla bir değişiklik yok ancak Apple’ın yapmış olduğu açıklamada 6 Plus’a nazaran 1 saat daha fazla pil ömürnün olduğu.

A10’un grafik performansı orijinal iPone dan 240 kat daha güçlü olduğu yönünde bir iddiası var.

Arka yüzünde iki kamerası olacak. Ve bu kameralar 12 MP 6 elementli lens kullanacağı yönünde.
Kameraların biri geniş açı diğeri telefoto, aslında iki kameranın diğer bir avantajı fotoğrafçekiminde derinlik etkisinin daha iyi verilebileceği yönünde.
Önde 7 MP HD kamera olacak, özçekim için yapılan titreşim düzeltme özelliği getirilmiş.

iphone-7-camera

Home tuşu ise tamamen yeniden tasarlanmış, öyle ki baskıya duyarlı ve kullanıcıya feedback’ler gönderiyor. Bunuda yeni Taptic Engine ile birlikte yapıyor.

engine-api

En büyük özelliği diyerek tanıttığı iPhone 7 ve 7 Plus artık suya ve toza karşı dayanıklı, IP67 sertifikası ile yeni tasarım kasası tamamen kapalı kutu.

 

Iphone Hayal Kırıklığı

Hoparlörde değişikliğe fazla gidilmemiş ancak biri üstte biride altta olarak artık 2 hoparlör mevcut.

 

speakers

Diğer değişikliği ise kulaklık girişi iptal ederek yapmış olması, yani artık kulaklık girişi yok, ancak panik yapmayın lightning soketi dönüştürücüsü ile normal kulaklığınızı kullanabilirsiniz.

Ve bu soket satın alacağınız kutudan çıkacak. Eğer isterseniz Yeni ürün Airpod ile de kullanabilirsiniz. Airpod Apple’ın geliştirdiği yeni kablosuz kulaklık, bir dolumda 5 saat şarj ömü olan yeni nesil kablosuz kulaklığı.

cable

Makalenin başında da belirttiğim gibi hızlı şarj, kablosuz şarj, yada daha fazla batarya ömrü maalesef yok. Diğer özelliklerin bir çoğunu diğer markalar zaten yaptı.

Alüminyum kasa olması ekstra hafiflik verecektir. Tabi ülkemize girdiğinde ve satışa sunulacağı zaman sabahlara kadar uyumayıp telefonu bitmeden alabilecek miyim diye sıralar kuyruklar oluşur mu bilinmez.

Ancak şurası kesin iPhone kullananlar iPhone’dan başka telefon kullanamıyorlar. iPhone 7 satış fiyatı 649 dolar, 7 Plus ise 769 dolardan 16 Eylülde satışına başlanacak.

Ülkemizdeki fiyatını şimdiden tahmin edebiliyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kadir ACAR

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.