Maksim Gorki Ana pdf indir

0 433

Maksim Gorki Ana pdf indir

Maksim Gorki Ana pdf indir

Konusu: Devrim öncesi Rusya’da gelişen kapitalizmin yarattığı sömürü ve sefaleti işlemektedir. İşçilerin ve köylülerin sefil koşullarda çalışıp , yoksulluktan kırıldığı Rusya’da derimci mücadeleyi ve genç bir işçi olan Pavel’in bu mücadeleyle tanışması konu edinmiştir kitap. Pavel’in vesilesiyle Annesi Nilovna’da devrimcilerle ve devrimci mücadeleyle tanışmıştır. Sıradan bir ev hanımı olan Nilovna mücadele içinde bilinçlenmiş ve artık “Ana” olmuştur. O bir devrimcidir ve davası için bedel ödemekten kaçınmaz. An gelir bir fabrikada bildiri dağıtır, an gelir köylere halkı bilinçlendirmek için gider, an gelir kanlar içinde tutuklanır. Gorki’nin ünlü eseri Ana bütün dünyada ilgi görmüştür.

Ana Roman Özeti (Maksim Gorki)

Rusya’da bir kasabada yaşayan bir işçi ailesinin hanımıdır Nilovna. Yaşadıkları yerde tipik bir durum olan koca dayağı, erkeklerin sürekli içip sarhoş olmaları, kaba davranışları, kadınlara sürekli hizmetçi gibi muamele yapılması onunda kaderi olup çıkmıştır. Bu durum etraftaki diğer aileler için de pek farklı sayılmazdı. Herkes yazılı olmayan bir antlaşma yapmışçasına aynı kısır döngü içinde yaşamaya devam etmektedir. Bunun yanında kasaba sakinleri birbirlerine karşı da düşmanca düşünceler beslemekte ve her fırsatta ciddi kavgalar etmektedir.

Maksim Gorki Ana pdf indir

Aksi ve inatçı kocası hastalandığında, hastaneye dahi gitmeyi kabul etmemiş, buna yeltenen Nilovna’yı dayakla tehdit etmiştir. Bir süre hastalık ve acılara boğuşan kocası sonunda öldüğünde Nilovna oğlu Pavel ile kalakalmıştır. Pavel önündeki tek rol model olan babasının ölümünün hemen ardından tıpkı onun gibi olmaya heveslenmiştir. Bir gün oldukça sarhoş bir halde eve gelir. Fakat bünyesi içtiği az miktar içkiyi dahi kaldıramamış ve kendisi dahi bu haline pişman olmuştur.

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Maksim Gorki Ana pdf indir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.