Mihail Bakunin – Devlet ve Anarşi Pdf İndir

0 133

Mihail Bakunin – Devlet ve Anarşi Pdf İndir

Sık Sık belirtildiği gibi, Nikola’nın saltanat dönemi tuhaf bir paradoks barındırmaktadır: Bu, bir yandan çarlık Rusya’sının en baskıcı dönemlerinden biriyken, öte yandan dikkat çekici bir entelektüel ve kültürel yaratıcılık hüküm sürmektedir.1830 ve 40’larda , 3. şubenin (Nikola’nın siyasi polisi) burnunun dibinde Batılılaşmacılar , Slavofiller , liberaller ve hatta sosyalistler , fikirlerini tartışıyor ve geliştiriyorlardı. Rus edebiyatının en büyük eserlerinden bazıları da bu dönem yazılıp yayınlandı.

Mihail Bakunin’in doruk noktasına 1873’te yazdığı son büyük eseri Devlet ve Anarşi’de ulaşacak olan entelektüel serüveni, kaynağını ite bu kuvvetli atmasforden almaktaydı. Bakunin , Rus anarşizminin teorisyenlerin pek çoğuyla birlikte ardılı olan Peter Kropotkin gibi, Rus İmparatorluğu’nun en ayrıcalıklı sınıfı sayılan toprak sahibi asillerin çocuklarındandı. Bu hususta ikisi de istisna değillerdi , çünkü 1860’lara kadar Rus muhalif ve devrimcilerinin hemen hepsi asildiler.

Mihail Bakunin – Devlet ve Anarşi Pdf İndir

Otokratik Rusya’da bireylerin siyasi hakları,  sivil özgürlük ve özgür ifade güvenceleri yoktu ve ekonomik faaliyetleri dışında , asiller de bu baskıdan paylarına düşeni alıyorlardı. 1861’e dek büyük çoğunluğu serflik sistemine tabi olan Rus nüfusunun ve ülkesinin, bir bütün olarak , Batı Avrupa’yla karşılaştırıldığında sosyal ve ekonomik geriliği , sadece asillere eğitim ve Batı düşüncesine açılma şansı tanıyordu.

Mihail Bakunin – Devlet ve Anarşi Pdf İndir

Batı’yla etkileşimleri onlara , varolan koşulları ideolojik terimlerle eleştirme ve daha özgürlükçü ve adaletli bir düzen fikrini dile getirme yeteneği kazandırdı. Böylece, özellikle 19. yy.da, bu eleştirileri dillendiren Rus entelijansiyasi yoğunlukla asillerin çocuklarından meydana geldi. Bakunin, onların aykırı olmasa da hayli uç bir örneğidir.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.