Orhan Veli – Yalnız Seni Arıyorum Pdf İndir

0 273

Orhan Veli – Yalnız Seni Arıyorum Pdf İndir

Bir Sevdanın Belgesi Boğaz’ın bir ucunda, Sarıyer’de, yalnızlık ve yoksunluk içinde yaşayan bir adam … Sıkboğaz eden parasızlıkla boğuşurken bile sevdasıyla soluklanmayı, gönül işçiliğiyle geçinmeyi öğrenmiş bir adam … Şiirle, sevdalarla, dostluklarla, at yarışlarıyla, sandal gezintileriyle, Karadeniz rüzgarıyla, yosun kokularıyla, alaca gemilerle, gökyüzünün mavisiyle, durmaksızın havayı karalayan martılarla ve elbette “rakı şişesindeki balık”larla avunan bir adam … Orhan Veli: Şiirlerinde şairaneliğe sert darbeler indirirken mektuplarında koyu bir kederi imbiklerden geçiren efkarlı şair. “Orhan Veli tamam da, Nahit Hanım kimdir?” derseniz, “Orhan Veli’nin 36 yıllık ömrünün en büyük sevdası” denebilir.

Sanat ve edebiyat ortamlarında ”Nahit Hanım” diye bilinen Nahit Gelenbevir Ankara ve İstanbul’ da öğretmenlikle geçirmiş ömrünü (1909-2002). Eğitimci Halil Vedat Fıratlı ve şair Arif Damar ile evlilikler yaşamış. Çocuğu olmamış ama Samet Ağaoğlu “Rönesans gibi kadın”, Cemal Süreya ise “Cumhuriyet dönemi küçük burjuva duyarlığının anası” diye söz etmiş ondan. Nihayet dönüp baktığımızda, edebiyat mahfillerinde “Orhan Veli’nin sevgilisi” diye ünlenmesinin yanı sıra 1930’lardan 1990’lara, tam altmış yıl boyunca evini bir sanat albümüne çevirmiş; hakkında şiirler (Sabahattin Ali, Orhan Veli, Arif Damar, Gülten Akın) ve yazılar yazılmış; Atatürk’le üç defa dans etmiş bir hanımefendi portresi ile karşı karşıya olduğumuzu görürüz. Besbelli, ketumiyet ve dirayet sahibi bir hanımmış: Aşkını röportaj yoluyla ifşa etmesi ve özellikle de bu mektupları yayımlaması için, dostları ve gazeteciler tarafından sıkıştırılmasına rağmen, Orhan Veli’nin ardından yaşadığı 52 yıl boyunca bu kırık aşk hikayesini kalbine ve bu aşkın delillerini ise sandığına gömmüş – bir define gibi!

Orhan Veli – Yalnız Seni Arıyorum Pdf İndir

Peki, biz o defineye nasıl ulaştık? Böyle uzun yoldan gelmiş kitapların hikayeleri olur. Yayıncısı olarak, doğumunun 100. yılında Orhan Veli için yapabileceklerimizi konuştuğumuz günlerde, mektupların Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer M. Koç’un koleksiyonuna geçmesi, üstelik Ömer Bey’in bu mektupları okuruna kavuşturma arzusu bizde büyük bir coşku yarattı. Ancak, bizim can atmamız yetmezdi … Defineye varmak için açılması gereken zarif bir kapı vardı: Orhan Veli’nin kız kardeşi Sayın Füruzan Yolyapan’ın muvafakati. Füruzan Hanım, Nahit Hanım’ın bu mektupların yayımlanmaması ricasında bulunduğundan, kendisinin de ağabeyinin edebi kişiliğini zedeleyebileceği endişesi taşıdığından söz etti.

Ne var ki, gönlümüz mektupların daha fazla gömülü kalmasına razı olmazdı – üstelik bu kadar yakınımızdayken. Gerçek yayıncılar iyi bilir, mektup yayımlamak her zaman netameli bir iştir. Bir kere, mahremiyete el atmaktır. Sonra, hukuki sonuçlara: gebedir. Hele hele bu kişi bir topluma, bir kültür ve edebiyata mal olmuş biriyse iş daha da çetrefillidir. Ancak biz, gün ışığına çıkaracağımız mektupların Orhan Veli ile Nahit Hatun’un aziz hatıralarına saygısızlık gibi algılanmayacağı kanısıyla harekete geçtik.

Orhan Veli – Yalnız Seni Arıyorum Pdf İndir

Bu iyi niyetlerle ve sorumluluklarımızın bilinciyle mektupları defalarca okuyup değerlendirdiğimizde gördük ki bu mektup destesi, Türk şiirinde çığır açmış bir şairin, Garip hareketinin öncüsü Orhan Veli’nin hayatının son yıllarının bir hikayesi, bir bakıma günlüğü gibidir. Şairin kişiliğinin; mizacının; dünya görüşünün; düşünce ve duygularını, tutum ,ve davranışlarını belirleyen ruh hallerinin; hayallerinin; tutkularının ve bu tutkularını dile getirme biçimlerinin bir belgesidir. Şairin karakteriyle, şiirlerindeki karakterin örtüştüğünü gösteren, yani şairin edebi portresini tamamlayan bir belgedir. Alaycı zekasıyla kederli duygularının, sorumluluk duygularıyla avareliğinin, yani içindeki gelgitlerin işaretleriyle doludur.

Hem edebiyat ve kültür tarihimizin hem de Orhan Veli şiirinin yeniden değerlendirilmesine imkan sağlayacak niteliktedir. Nahit Hanım’ın, ömrünün sonuna dek saklayıp sonra da dostu Özay Erkılıç’a emanet etmiş olması, bu mektupların geleceğe taşınması ve belki de aşklarının nişanı olarak okunması noktasında başkalarına (elbette bugün bize) düşen bir görevi adeta fısıldamaktadır. (Mektuplardan bazı pasajların bizzat Nahit Hanım tarafından 1967’de Papirüs, 1981’de Milliyet Sanat dergilerine verildiğini de hatırlatmalıyız bu arada.) Ve son olarak, mektuplar, ne Orhan Veli’yi ne Nahit Hanım’ı, ne onların yakınlarını ne de başka kişileri sıkıntıya sokacak ya da hukuki sakınca yaratacak herhangi bir olumsuz ifade içermemeleri nedeniyle, tek bir harfi bile kapatılıp değiştirilmeden, yazıldığı gibi yayımlanabilecek niteliktedir.

İşte bütün bu değerlendirmeler ışığında, Yalnız Seni Arıyorum adını verdiğimiz bu kitabı elimizden gelen titizliği göstererek yayına hazırladık. Adı geçen kişileri, bahsi geçen olaylan belirlemek için birçok yayın taradık. Elde ettiğimiz bilgileri birbirleriyle karşılaştırarak gerekli gördüğümüz ölçüde kullanmaya, varsa şüphelerimizi belirtmeye özen gösterdik. Dolayısıyla, kitaptaki bütün köşeli parantezler, dipnotlar ve dizin maddelerindeki açıklamalar “hataları ve savabları” ile bize aittir (kuşkusuz, bu yayının ardından önümüze konacak her türlü bilgi, belge, öneri ve uyarıyı da sonraki baskılarda dikkate almak üzere).  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.