Paullina Simons – Bronz Atlı Pdf İndir

0 140

Paullina Simons – Bronz Atlı Pdf İndir

Pencereden gelen güneş odayı sabahın ilk ışıklarıyla kaplıyordu. Tatyana Metanova, Leningrad’ın beyaz haziran gecelerinden birinde yine saf, mutlu ve ılık bir uyku çekmişti. Hayatın sarhoşluğuna kapılmış olanlardan farklı olarak, gençliğinin verdiği heyecanla derin bir uykuya dalamıyordu. Yatalı uzun zaman olmamıştı. Pencereden sızan güneş ışınları Tatyana’nın yatağının ayakucuna vurmaya başlayınca, ışıktan korunmak için pikeyle yüzünü örttü. Odasının kapısı açıldı ve parkelerin gıcırtısını duydu.

Gelen ablası Daşa idi. Darya, Daşa, Daşenka, Daşka. Tatyana için o, bütün sevgi sözcüklerinin temsilcisiydi. Ama nedense Tatyana o anda ablasını boğmak istedi. Daşa onu kaldırmaya çalışıyor ve maalesef başarılı oluyordu. Güçlü elleriyle Tatyana’yı sarsarken bir yandan da her zamanki yumuşak ses tonuyla, “Şişşşt! Tatya! Kalk! Hadi uyan!” diyordu. Tatyana homurdandı. Daşa ise pikeyi üzerinden bir kez daha çekti. Aralarındaki yedi yıllık yaş farkı, Tatyana’nın uyumak istediği ve Daşa’nın inatla onu kaldırmaya çalıştığı bu andan daha net görülemezdi. Tatyana pikeyi tekrar kendine çekerken, “Kes şunu,” diye mırıldandı.

“Uyuduğumu görmüyor musun? Sen kimsin? Annem mi?” Odanın kapısı açıldı ve tekrar parke gıcırtısı duyuldu. Gelen annesiydi. “Tatya uyandın mı? Hemen kalk.” Tatya, annesinin sesinin yumuşak olduğunu asla söyleyemezdi. İrina Metanova her konuda sertti. Ufak tefek, öfke dolu ve çok hareketli bir kadındı. Saçları önüne düşmesin diye bir bant takmıştı. Büyük ihtimalle ortak kullanılan banyoyu ovmaktan geliyordu. Üstü başı dağınıktı ve pazar gününün bütün rutin işlerini bitirmiş gibi görünüyordu.

Paullina Simons – Bronz Atlı Pdf İndir

Tatyana başını yastıktan kaldırmadan, “Ne var anne?” diye sordu. Daşa’nın saçları Tatyana’nın sırtına değdi. Elini bacağına koydu ve öpecekmiş gibi Tatyana’ya doğru eğildi. Tatyana bir an için şefkat hissetti; ama Daşa bir şey söylemeye fırsat bulamadan annesinin gür sesi araya girdi. “Hemen kalk. Birkaç dakika içinde radyoda önemli bir anons yapılacak.” Tatyana, Daşa’ya dönerek, “Dün gece neredeydin? Gün ağarana kadar gelmedin,” diye fısıldadı. Daşa mutluluk içinde, “Dün gece yarısında mı hava ağarmaya başladı? Gece yarısında geldim,” dedi. Sırıtıyordu. “Hepiniz uyumuştunuz.” “Hava sabah 3:00’te ağardı ve sen evde değildin.” Daşa duraksadı. “Babama, köprüler 3:00’te kapanınca nehrin diğer tarafında kaldığımı söyleyeceğim.” Tatyana, “Evet bunu yapacaksın. Ona, sabah 3:00’te nehrin diğer tarafında ne yaptığını da açıkla,” diyerek başını çevirdi.

Daşa bu sabah çok göz alıcıydı. Koyu kahverengi saçları, pırıl pırıl yuvarlak bir yüzü ve koyu gözleri vardı. Tatyana’nın canı sıkıldı ve tekrar uykuya dönmek istedi. O sırada annesinin yüzündeki kızgın ifadeyi fark etti. “Ne anonsu?” Annesi divanın üzerindeki pijamaları topluyordu. “Anne! Ne anonsu?” diye tekrarladı Tatyana. “Beş dakika içinde hükümet bir açıklama yapacak. Bütün bildiğim bu,” dedi annesi ve bunda anlaşılmayacak bir şey olmadığını belirtmek istercesine başını salladı. Tatyana hemen kendine geldi. Bir anons için müzik yayınının kesilmesi çok sık rastlanan bir şey değildi. “Belki Finlandiya’yı yeniden istila etmişizdir,” diyerek gözlerini ovuşturdu.

Paullina Simons – Bronz Atlı Pdf İndir

Bu kısacık ömürden korkmayacağım, başımı eğmeyeceğim, dik durmanın bir yolunu bulacağım. Kapımı her şeye kapatacağım, Alexander. İçimde yalnızca sen kalacaksın… Şarkılar söyleyip hayaller kurmaktan başka işi olmayan on yedi yaşındaki dünyalar güzeli Tatyana, Almanların Rusya’yı işgal ettiği 1941 yazından sonra hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağından habersizdir. Çünkü savaşa girdiklerini öğrendikleri gün hayatının mucizesiyle karşılaşmıştır; yakışıklı ve gizemli Kızıl Ordu subayı Alexander Belov…

Birbirlerine ilk görüşte âşık olan Tatyana ile Alexander ateş ve baruttur, bir kuşun iki kanadı, gece ve gündüz, toprak ve çiçek… Fakat aşk da hayat gibi, asla göründüğü kadar kolay değildir. Hatta onlarınki aşkların en zorudur çünkü Tatyana’nın biricik ablası Daşa da genç adama sırılsıklam âşık olmuştur. Onları bekleyen o korkunç savaş, kış, açlık ve ölümcül sırlar, imkânsız aşklarının verdiği acının yanında bir hiç kalacaktır. Bronz Atlı, Tatyana ile Alexander’ın hikâyesi. Başlarına bombalar yağarken kalpleri aşk için çarpanların hikâyesi. İhanetin olduğu kadar fedakârlığın da hikâyesi. Her satırı hüzünle, tutkuyla ve umutla kaleme alınmış, unutulmaz bir aşk ve savaş destanı… Avucunu aç, içine benim için bir öpücük kondur ve sonra elini kalbine bastır.

 

“Bronz Atlı, bir kara sevda öyküsü… Ama asıl soru şu: Hayatta kalmak için neleri feda edebilirsiniz?”

-Bibliofemmebookclub.com-  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.