Picasso nun Kadınları

0 196

Picasso nun Kadınları

Picasso nun Kadınları

İspanyol Ressam Pablo Picasso resimleri kadar yaşamış olduğu ilişkiler ile de sanat tarihine damga vurmuştur. Kadınlara olan düşkünlüğü ile bilinen Picasso yapmış olduğu kadın portrelerinde genelde birlikte olduğu kadınları; eşlerini veya sevgililerini resmetmiştir.

Picasso nun Kadınları

Kübizmin babası olarak nitelendirilen Picasso’nun eserlerinde figüratif çarpıtmalar ve soyutlamalar göze çarpar. Genel estetik algının dışına çıkıp kendi estetik anlayışını ortaya koymak isteyen sanatçı, kadınlarını da bu uğurda deforme etmiştir. Peki Picasso, zaten estetik olan kadın vücudunu neden kendi estetik anlayışına uydurmak ve deforme etme gereği duymuştur? Picasso’nun Kadınları sanatçının diğer eserleri gibi kübik ve konik nesnelere çevrilmiştir ama bu eserlerin deforme edilmesindeki amaç diğerlerinden farklıdır. Bunun altında yatan 2 temel sebep vardır;

  1. Kadın vücudunun estetik algısını yıkmak ve kendi estetik değerlerini ön plana çıkarmak
  2. Kadınlarla yaşadığı inişli-çıkışlı yer yer çalkantılı ilişkilerini eserlerine yansıtmak

Kübizmin en temel amacı nesnelerin görünmeyen yüzeylerini göstermektir. Picasso’nun kadın portrelerinde yakalamak istediği şey ise kadın estetiğinin dışarıdan görülmeyen yüzüdür. Picasso nun Kadınları kimi zaman ağlar, kimi zaman gülümser, kimi zaman yalnızca ve doğrudan izleyiciye bakar. İzleyeni; izleyenin gerçekten kendisi mi yoksa izlenen mi olduğu ile ilgili şüpheye düşürür. Çünkü ifadeler ve duygular o kadar gerçektir ki portrelerin realist bir biçimde resmedilmeyişi gözümüze çarpan ilk şey olmaktan çıkar.

Renkler ve çizgilerin bütünlüğü algılanan ruhsal durumdan sonra gelir. Önce bu kadınları herkesin gördüğü gözle değil Picasso’nun gözüyle görmeye başlarız. Daha sonra renk armonisi ve kompozisyon bütünlüğü bizi büyüler, hem ruhsal hem fiziksel olarak bizi doyuma ulaştırır. Bu yüzden Picasso nun Kadınları her daim özel ve bir başka güzeldir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.