Rotasız Seyyah

0 227

Rotasız Seyyah

Rotasız Seyyah

Kendi Ağzından

-“İstanbul’da 6 yıl IT sektöründe çalıştıktan sonra tüm kariyeri bırakıp freelance fotoğrafçılığa ve yavaş yavaş dünyayı gezmeye başladım.  Zor bir karardı ama aptal cesareti, bazen hayatınızdaki en önemli kararları almanızda yardımcı olabiliyor.

Fotoğrafçılık hayatımla beraber kendime de yeterince zaman ayırmaya başlamıştım. Artık her gün 4 saatimi İstanbul trafiğinde, metrobüste hiçbir yere tutunmadığım halde ayakta giderek harcamıyordum. 6 yıllık mesaiden sonra bunun verdiği hafifliği tarif etmem pek mümkün değil.

Derken ufak ufak geziler planlayıp, dünyayı gezmeye başladım. Zaten bunların hepsine sebep olan şey; son çalıştığım firmanın beni 2 haftalık eğitim için Tayvan’a göndermesiydi. İlk yurt dışı tecrübemdi ve oraları gördükten sonra hayata bakışım değişti. Eğitimi bitirip Türkiye’ye döndükten sonra artık ofis ortamında çalışamayacağımı anladım ve 2010 yılında işimden istifa ederek kendi yolumda devam etmeye başladım.”

Kendi yol hikayesini böyle anlatıyor ancak gezdiği ülkeler ve yaptığı işlere bakıldığında çok mütevazi bir anlatım olduğunu düşünüyorum.

Şimdiye kadar Neredeyse 40 ülke gezen sadece ülkeleri gezmekle kalmayıp gezdiği yerlerdeki sosyal yaşamın, tarihi gerçeklerin, devletsel yapı ve diğer ülkeler ile karşılaştırmasını yapan Mehmet GENÇ  diğer günümüz gezginlerinden çok daha farklı bir bakış açısı ile gezilerini sürdürüyor.

Biraz cesaret ve biraz da maddi güç ile insanların standart hayatlarından kurtulup gerçekten Dünya’da özgür yaşayabileceğini kanıtlar nitelikte.

Aşağıdaki haritada gezdiği ülkeleri numaralandıran Rotasız Seyyah gezilerinde genelde tek başına seyyahat etmeyi sevdiğini. Aslında bir çok kişinin birlikte gezmeyi istediğini ama şimdiye kadar ki tecrübelerine dayanarak bu gezilerde iki veya daha fazla kişi ile yaptığı seyyahatlerde çok ta özgür hareket edemediğini düşünüyor. Bu yüzden onları kibarca reddediyor.

En çok sorulan sorulardan biri ise -“Bu kadar gezerken parayı nereden buluyorsun” oluyor. Bu soruyu hiç sevmediğini söylemesine rağmen açıklama yapmaktanda kaçınmamıştır.

2014 yılından yaklaşık 2015 yılının haziran ayına kadar şahsi destek olan kişileri detaylıca yazmıştır. Bu tarihten sonra ise Anasponsor olarak Columbia Türkiye ile anlaşmıştır. Bunun dışında yazılım ve gezi sponsoru GEODI ayrıca Kamera ve gezi sponsoru da CANON dur.

Rotasız Seyyah Biyografi

Mehmet Genç 1982 yılında Samsun’da doğdu ve tüm eğitim hayatını doğduğu bu şehirde tamamladı. 2002 Yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Elektronik Bölümünden mezun oldu. 2005 Yılında askerliğini bitirip İstanbul’da yaşamaya başladı. Fotoğraf, bilgisayar ve elektronik hayatının önemli parçaları, olmazsa olmazlarıdır. Canlı müzik dinlemeyi sever, görsel ve modern sanat etkinlikleri ise fazlasıyla ilgisini çeker.

Üniversite yıllarında 2 yıl süreyle OMÜ takımında lisanslı olarak sualtı ragbisi sporunu yaptı. Yüzmeyle aşırı ilgilidir ve idmanlı olduğu zamanlar hiç durmadan 3km yüzebilir. Askerliğini balık adam olarak yaptığı için su altında 70 saat dalış tecrübesi vardır. İstanbul Keçilik yakınlarında 45 metre dibe inerek en derin dalış tecrübesini 2004 yılında yaşamıştır. Tüpsüz 10-12 metreye kadar serbest dalış yapabilir. Yine idmanlı olduğu zamanlar su altında statik olarak 2 dakika nefessiz durabilir. Profesyonel fotoğrafçıdır. 6.310 mt yüksekliğiyle Ekvador’un en yüksek dağı olan Chimborazo dağına tırmanmış ve dağcılık sporuna ilk adımlarını atmıştır. Yine dağcılıkla ilgili olarak; Meksika’nın Aquismon kasabasında ormanlık alanda bulunan 200 metre derinliğindeki bir mağaraya inmiş ve rappeling sistemiyle kendi vücudunu yukarı çekerek geri çıkmıştır. Orta vadede hayata geçirmeyi düşündüğü dağcılıkla ilgili yeni projeleri vardır.

 

İngilizce ve İspanyolca’yı dünyayı gezerken öğrenmiştir. Kendisine yazar demese de “Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri” ni yazmış ve ekim 2016 itibari ile yayınlamıştır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.