Seo Nedir

0 117

Seo Nedir

Seo bir çok firma için aslında hayati önem taşıyor, binlerce müşterisine seo optimizasyonu yaparak ve bununla ilgili işçiler çalıştırarak sürekliliğini sağlamaya çalışıyorlar. Peki bu kadar önemli olan seo nedir?

Seo ingilizce bir kelime olan Search Engine Optimization  cümlesinin baş harflerinden oluşur yani Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu. Konuyu biraz daha açalım ve detaylara biraz inelim…

Seo Nedir

İnternetin insanların hayatına girmesinden ve yaygınlaşmasından sonra internette aradığımız bir çok içeriği daha kolay bulmamızı sağlamak amacı ile arama motorları kuruldu. Arama motorları insanların aradığı bilgiye daha az çaba sarf ederek hızlı bir şekilde ulaşması amacı ile kurulmuş ve geliştirilmiştir.

Zamanla bu arama motorları kötü amaçla kurulmuş ve insanları yanlış bilgilere yönlendiren bazı siteleri elemek, kullanıcılarının böyle sitelere girişlerini engellemek için bazı kurallar getirmişlerdir. Sitenin güvenilir olması ve kullanıcılara özgün içerikler sunması dikkat edilen ana unsur olmuştur.

Bir çok tasarımcı bu kurallara uyarak daha iyi ve ziyaretçilerin isteklerine cevap veren siteler üretmeye başlamışlardır. İşte aslında burada dikkat etmemiz gereken konu bu, SEO tam olarak ziyaretçilere özgün içerikli ve güvenli bilgi sunmak.

Genelde günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google dir. Google site arama kriterlerini üst düzeyde tutmaktadır. Bazı kaynaklarda 200 den fazla site arama kriteri olduğu söylenmektedir.

Peki Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Seo optimizasyonu yapmak için bir çok etkeni birlikte kullanıp bunları zamanla yazdığınız yazılarınızda alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Hani Google’nin 200 e varan kriteri var demiştik, gözünüz korkmasın sizde bazı temel özellikleri uygulayıp aramalarda üst sıralara çıkabilirsiniz.

Öncelikle Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır sorumuzun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Bununla ilgili yüzlerce sayfa kitap yazan insanlar var. Biz size zamanla paylaştığımız yazılarda bunların püf noktalarını vermeye çalışacağız. Sonuçta sizde aramalarda üst sıralara çıkabileceksiniz.

Seo Dediğimiz Olay İkiye Ayrılıyor:
  1. Site içi Seo
  2. Site Dışı Seo

Yukarıdaki başlıklara tıklayarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Öncelikli olarak istikrarlı olmalısınız. Kendi planınızı oluşturmalısınız.

Ne tür bir Web siteye sahipsiniz veya ne tür bir site kuracaksınız? Daha sonra paylaşımlarınızı ne sıklıkla yapacaksınız? Yani günlük mü haftalık mı bunları belirlemelisiniz ve aynı periyotlarda mutlaka paylaşım yapmalısınız. Google botları sitenizi sizin paylaşım yaptığınız sıklığa göre ziyaret eder. Buna göre sıralamadaki yerinizi belirler.

İçeriğin Özgünlüğü ve doğallığı kesinlikle seo daki en önemli etkenlerden biridir. Ne kadar kendi fikirlerinizi ve bilgilerinizi girerseniz o kadar google nin gözüne girmiş olursunuz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.