Sitemap Nedir

0 142

Sitemap Nedir

Sitemap Nedir | Site Haritası

Google botları site içi tarama yaparken link kapılarını kullanarak bir sonraki tarayacağı sayfalara ulaşır. Eğer bir sayfa içerisinde linkleme yapılmamışsa diğer aramaya geçemez. O yüzden sayfa içi linkleme çok önemlidir. Bu durumu daha basit hale getirip google botlarına site içerisindeki sayfaları hızlı bir şekilde taratmak için site haritaları ( sitemap )oluşturulur . Sitemap Nedir

Oluşturulan site haritasında site içerisindeki içeriklerin linkleri bulunur ve google botları siteye girdiğinde sitenizin anasayfasında genelde bu kodlar olur veya her sayfada bulunabilmesi için sabit footer bölümünde link ekleyerek google botlarına yer göstermiş olursunuz. Bu Sitemap linklerinden direk site içeriğine hızlı bir şekilde ulaşıp tarama yaparlar. Sitemap Nedir

İsterseniz google botlarının tarama işlemini daha da kolaylaştırmak ve hızlı index almak için Google Webmaster Tools üzerinden sitemap eklemesi yaparak belirli aralıklarla bu sitemap linki üzerinden google botlarının tarama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde yeni eklediğiniz yazılarınız daha hızlı index alır. Tabi herhangi bir şekilde google tarafından bi cezalandırmaya maruz kalmadığınızı varsayıyoruz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise Google Bomb ve Sandbox yazılarımızı okuyabilisiniz.

Site haritasına kategori sayfalarını da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde kategorileriniz de taranmış olur. İstemediğiniz linklerin taranmaması için nofollow kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Sitemap Nedir

Sitemap kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz zira seo ayarları arasında olmazsa olmazlardandır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.