Stephen Hawking – Kara Delikler Pdf İndir

1 598

Stephen Hawking – Kara Delikler Pdf İndir

Özel ve Genel Görelilik İki yüzyıldan fazla bir süre boyunca Newton yasaları gayet güzel çalıştı. Ama Nevvton fizi- ği elektromanyetik kuramda, diğer bir deyişle ışık hızına yakın hızlarda sorunlara yol açı- yordu. Bu sorunlar Einstein’la birlikte aşıldı. Einstein’m 1905’te ortaya koyduğu özel göreli- lik kuramının temel postülası, fizik yasalarının serbest hareket eden tüm gözlemciler için hız- ları ne olursa olsun aynı olması gerektiğidir.

Stephen Hawking – Kara Delikler Pdf İndir

Aslında Nevvton’ın hareket yasalarında da yer olan bu fikir Einstein tarafından Maxwell’in kuramını ve ışık hızını da kapsayacak şekil- de genişletildi. Buna göre tüm gözlemciler ne hızla hareket ederlerse etsinler ışık hızını aynı ölçmeliydiler. Bu basit fikir, kütle ile enerjinin denkliği (E=mc2) gibi çığır açıcı sonuçlara yol açtı. Işık hızının yüzde 90’ıyla yol alan cisim durgun kütlesinin iki katma ulaşır.

Stephen Hawking – Kara Delikler Pdf İndir

Cisim asla ışık hızına ulaşamaz, çünkü ulaştığında kütle- sinin de sonsuz olması gerekir. Göreliliğin bir diğer önemli sonucu da uzay ve zaman hak- kında tamamen yeni bir yaklaşım getirmiş ol- masıdır. Eşzamanlılık diye bir kavram yoktur artık. Görelilik kuramı mutlak zaman fikrine son vermektedir.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

1 yorum
  1. Arda diyor ki

    Link çalışmıyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.