Stockholm Sendromu

0 139

Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu

Baskı altındaki bir kişinin, kendisine bu baskıyı yaratan kişiye karşı ilgi, sempati ya da derin duygusal bir bağla yakınlaşması durumuna Stockholm Sendromu denir.

Her ne kadar bu durum uzmanlar tarafından kaçırılma, tecavüz, esir kamplarında görülen bir vaka olarak genellense de biraz dikkat ettiğimizde aynı şiddette olmasa da günlük yaşadığımız hayatın tam merkezinde de mevcut olduğunu görebiliriz.

Başlangıçta, psikolojik şiddet uygulanan bazı insanların bu durumu önce şaşkınlık ve zayıf direnme tepkileriyle bertaraf etme çabaları sonuç vermediğinde bir sonraki evrede önce durumu kabullenip ardından kabullendiği bu durumu içselleştirdiğini ve nihai kerte de kendisine psikolojik şiddet uygulayan kişiye büyük bir hayranlıkla bağlandığını, bu psikolojik baskı sonlandırılsa bile durumun devam ettiğini hepimiz gözlemleyebiliriz.

Stockholm Sendromu

Kısaca bazı insanlar güce âşık olurlar. Bu güç kendilerine zarar verse bile bu durumu görmezden gelebilirler. Karşı tarafın baskı sonucu bu sendromu yaşadığını gören bazı insanların bu durumu sosyal popülaritesini artırmak için, bir işi emek sarf etmeden başkalarına yaptırmak için ya da kişisel çıkarlar uğruna kullanıldığını söylediğimde herhalde aklınıza çevrenizden birkaç ismin gelmesi işten bile değildir.

Hele ki elinde gerçek güç ya da yetki bulunduran insanlar Stocholm Sendromu’nun varlığını hissettiğinde biraz da yaratıcı zekalarını kullanarak standartta asla elde edemeyecekleri bir yaşam düzenine bile ulaşabilirler.

Birçok kişinin bazı insanları ‘’Egolu İnsan’’ olarak tanımladığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Tanımlama her ne kadar teknik olarak hatalı olsa da kastedilen şey karşısındaki insanı Stockholm Sendromuna sokabilme çabasından başka bir şey değil zannımca.

Bu ‘’ego’’ meselesi her ne kadar Stocholm Sendromu olarak kabul edilemese de, bunun yansıması ve belki özetinin özeti olarak baş gösteren bir davranış olarak geliştiğini düşünmeye sevk ediyor beni.

Stockholm Sendromu

Atilla YILMAZ

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.