Virginia Woolf – Bir Yazarın Günlüğü Pdf İndir

0 133

Virginia Woolf – Bir Yazarın Günlüğü Pdf İndir

Önce Christina Rosetti, sonra Byron üzerine izlenimleri- mi yazmak için defter almayı bekleyeceğime buraya yazsam daha iyi diye düşündüm. İlkin çok sayıda Leconte de Lisle kitabı aldığım için hemen hemen hiç param kalmadı. Göründüğü kadarıyla kendisinin de çok iyi bilincinde olduğu gibi Christina’nın doğuştan ozan olma ayrıcalığı var. Ama eğer Tanrı’ya dava açarsam tanıklığını isteyeceğim ilk kişilerden biri o olurdu.

Karaduygulu bir şiir. Önce kendini aşktan yoksun bıraktı ki bunun anlamı hayattan da yoksun kalmaktı; sonra dininin gereği sandığı şeye duyduğu saygı yüzünden, şiirden. İki uygun koca adayı oldu. İlkinin gerçekten kendine özgü alışılmadık yanlan vardı. İnançlıydı. Christina yalnızca Hıristiyanlığın belli bazı özelliklerini taşıyanlarla evlenebilirdi. Adam bu özelliklere bir kerede yal- nızca birkaç aylığına ayak uydurabiliyordu. Sonunda Roma Katolik inancına kaydı ve yok oldu. Mr. Collins’in durumu daha da beterdi  gerçekten çok tatlı bir bilgeydi  dünyadan elini eteğini çekmiş biri  kendini Christina’ya adamış, asla sürüye katılmayacak biri. Bu durumda kız sevecenliğini yalnızca onun evine konuk giderek gösterebildi, bunu da hayatının sonuna kadar sürdürdü. Şiiri de kısırlaştı.

Virginia Woolf – Bir Yazarın Günlüğü Pdf İndir

İlahileri şiire dönüştürmeye koyuldu ve bütün şiirini Hıristiyan öğretisinin kölesi yaptı. Sonuç olarak, bence, deyim yerindeyse Mrs. Browning’inkinden çok daha incelikli bir biçim edinmek için yalnızca özgürlük bekleyen o çok incelikli özgün yeteneği haşin bir açlığın ellerine bıraktı. Çok kolaylıkla yazıyordu; gerçek yeteneklerde genellikle görüldüğü gibi kendiliğinden, çocuksu bir tarzda; hâlâ oldukça ham. Doğuştan gelme şarkı söyleme yeteneği vardı. Düşünüyordu da. Hayal gücü vardı. Din konusunda tarafsız kalan birinin tahmin edebileceği gibi, ağzı bozuk ve hınzır olmayı da becerebiliyordu. Ve gösterdiği bütün özverinin ödülü olarak günahlarından arındığından emin olamadan dehşet içinde öldü. Yine de itiraf ediyorum, yönümü kaçınılmaz olarak zaten tanıdıklarıma çevirirken onun şiirine yalnızca bir göz attım.

Virginia Woolf – Bir Yazarın Günlüğü Pdf İndir

“Virginia Woolf’un Bir Yazarın Günlüğü’nü okumak bana cesaret verdi… Muhakkak okunması gereken bir kitap.”

-Sylvıa Plath-

Bir Yazarın Günlüğü, modern edebiyatın en büyük isimlerinden Virginia Woolf’u, sanatına vurgun bir yazar, tutkulu bir okur, olağanüstü bir gözlemci ve alabildiğine hassas bir kişilik olarak çıkarıyor karşımıza. Yazarın, eleştiriler ve okur tepkileri karşısında yaşadığı sevinç ve isyan duygularına, klasikler hakkındaki görüşlerine; güncel olaylara, dönemin önemli sanatçı ve aydınlarına dair düşüncelerine, birer portre değerindeki betimlemelerine tanıklık ediyoruz.

Woolf’un, 1918’den 1941’e, ölümünden üç hafta öncesine kadar tuttuğu günlükler, Mrs. Dalloway, Deniz Feneri, Dalgalar gibi romanlarla edebiyat tarihine yön vermiş cesur bir yazarın iç dünyasını gözler önüne seriyor. “Bir Yazarın Günlüğü… Virginia Woolf’un kendisidir… Zira kitap bütününde tutkulu bir ilişkinin iniş çıkışlarıyla titreşiyor… o ve sanatı arasındaki yoğun diyalogla gelen gerilimler, çeşitlemeler, panikler, gezintiler, telaşlar ve kendinden geçmelerle…”

-Elızabeth Bowen-

(Tanıtım Bülteninden)  

 

  Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.