WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir

0 108

WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir

WordPress şifresi özellikle uzun süre girilmediği zaman veya birden çok siteniz varsa farklı parolalar olduğu için unutulabiliyor.

Veya şifrenizi daha güçlü yapmak için değiştirmekte isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için mail adresinizi bilmeniz veya paneli açıyor olabilmeniz dışında üçüncü bir yöntemde hosting üzerinden phpmyadmin e girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz.. Şimdi bu yöntemleri açıklayalım.

Şifre değiştirmenin 3 tane yolu var. Hemen Bunları size açıklayayım

  • Mail ile Şifre Değiştirme
  • Yönetim Panelinden Şifre Değiştirme
  • Phpmyadmin üzerinden şifre değiştirme

 

WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir

Mail ile Şifre Değiştirme

wpadmin sayfasına geldiğinizde şifremi unuttum seçeneğine tıkladığınızda mail adresinizi girerek yeni şifre isteğinde bulunabiliyorsunuz.

Bunun için mail ayarlarınızın yapılmış olması gerekiyor çünkü önceden wordpress sitelerin mail ayarlarında problem yoktu ve mailler anında gönderiliyordu.

Şimdi ise mail ayarlarını sizin manuel olarak  el ile yapmanız gerekiyor. Bu ayarın nasıl yapılacağını öğrenmek için başlıklı yazımı WordPress Mail Gönderme Ayarları  okuyabilirsiniz.

Bu şekilde Şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise

WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir

Yönetim Panelinden Şifre Değiştirme

Yönetim paneline girdiğinizde Sol tarafta Kullanıcılar Bölümüne Tıkladığınızda Kendi Adınızı Göreceksiniz.

Buraya Tıklayıp açılan bölümde alt taraftaki Hesap Yönetimi bölümünde  Yeni Parola kısmından parolanızı güncelleyebilirsiniz.

WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir

Buraya kadar yaptığımız işlemler normal çalışan wordpress siteler için şifre değişimiydi. Eğer Yönetim panelinize ulaşabildiyseniz veya mail ayarlarınız çalışıyorsa bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak eğer bu şekilde bir şey söz konusu değilse ve şifrenizi yenileyebilecek durumunuz yoksa endişelenmeyin.

Not: Bana Destek Olmak İsterseniz Sitedeki Reklamlara Tıklayabilirsiniz

Son yöntem olarak kesin çözüm sunabilen bir çözüm mevcut ancak bunun için cpanelinize ulaşabiliyor olmanız gerekiyor.

Eğer sitenizi başka biri yapmışsa ve hosting bilgileriniz kendisindeyse bu değişikliği o kişiden istemeniz gerekecektir.

Şifreniz mysql veri tabanında tutulur yaptığınız şifre değişimleri buradan yönetilir. Eğer Mysql veritabanına cpanel üzerinden ulaşabilirseniz burada yapacağınız işlemlerde şifrenizi sıfırlayabilir veya değiştirebilirsiniz. Ancak dikkatli olmalısınız Eğer yanlış bi işlem yaparsanız geri döndüremeyeceğiniz sonuçlarla karşılaşabilirisniz.

Bu şifre değişikliğinin nasıl yapılacağını WordPress Şifre Değiştirme Phpmyadmin başlıklı yazımda anlattım.

Eğer şimdiye kadar probleminiz çözülmediyse bu yazımdaki yöntemleri uyguladığınızda sorununuz çözülecektir.

Konu Adı: WordPress Şifresi Nasıl Değiştirilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.