Zecharia Sitchin – Gökyüzüne Merdiven Pdf İndir

0 199

Zecharia Sitchin – Gökyüzüne Merdiven Pdf İndir

CENNETİ ARAYIŞ

Bir zamanlar -kadim yazılarımızın bize söylediklerine göre- Ölümsüzlük, İnsanoğlunun avucunun içindeydi. Bu altın bir çağ idi; Adam, Yaratıcısıyla birlikte Aden Bahçesinde yaşıyordu; Adam harikulade bir meyve bahçesine göz kulak oluyor ve Tanrı da öğleden sonra melteminde yürüyüşler yapıyordu. “Ve Rab görünüşü güzel ve yenilmesi iyi olan her ağacı, ve bahçenin ortasında Hayat Ağacını, ve İyilik ve Kötülüğü Bilme ağacını yerden bitirdi. Ve bahçeyi sulamak için Aden’den bir ırmak çıktı; ve oradan bölündü ve dört kol oldu. Birinin adı Pişon’dur… ve ikinci ırmağın adı Gihon’dur… ve üçüncü ırmağın adı Dicle’dir… ve dördüncü ırmak Fı- rat’tır.” Âdem ve Havva’nın her ağacın meyvesinden yemesine izin vardı; İyilik ve Kötülüğü Bilme Ağacının meyvesi hariç. Ama (Yılanın baştan çıkarmasıyla) meyveyi yediklerinde; Rab, Ölümsüzlük meselesi hak- kında gittikçe kaygılanmaya başladı:

Ve Rab dedi: “İşte Adam iyiyi ve kötüyü bilmekte bizden biri gibi oldu; Ve şimdi elini uzatmasın ve Hayat Ağacından almasın, ve yemesin ve ebediyen yaşamasın?” Böylece Rab onu Aden Bahçesinden… çıkardı. Ve Hayat Ağacının yolunu korumak için, Aden Bahçesinin doğusuna Kerubileri, ve her tarafa dönen kılıcın alevini koydu.  

İnsanoğlu böylece ebedi hayatın ellerinin arasında olduğu yerden sürülmüştü. Ama ona yasaklanmış olmasına rağmen, onu hatırlamaktan, onu özlemekten ve ona ulaşmaya çalışmaktan hiç vazgeçmedi. Cennetten kovuluştan beri, kahramanlar Ölümsüzlüğü aramak için dünyanın öbür ucuna dek gittiler; seçilmiş bir azınlık ona bir göz atabildi ve sıradan insanlar ona rastladıklarını iddia ettiler. Çağlar boyunca, Cenneti Arayış bireyin alanındaydı ama bu binyılın başlangıcından itibaren kudretli krallıkların ulusal girişimi haline geldi. Yeni Dünya, kâşifler Hindistan’a ve onun zenginliklerine giden yeni bir deniz yolu ararken keşfedildi -böyle inanmaya yönlendirildik- ama bu tamamen gerçek değildi; çünkü İspanya kralı Ferdinand ve kraliçesi Isabel, en çok Ebedi Gençlik Pınarını, suları yaşlıları gençleştiren ve sonsuza dek genç kılan ve Cennetteki bir kuyudan fışkıran büyülü bir pınar bulmayı arzuluyorlardı.

Zecharia Sitchin – Gökyüzüne Merdiven Pdf İndir

Kolomb ve adamları Hindistan açıklarındaki adalar olduğunu sandıkları toprağa (“West Indies”) ayak basar basmaz, suları “yaşlıları tekrar genç kılan” efsanevi Pınarı aramak için yeni toprakları keşfe koyuldular. Ele geçirilen “yerliler” Pınarın yerine ait sırrı açıklasınlar diye İspanyollar tarafından sorgulandılar, hatta işkence gördüler. Böylesi soruşturmalarda uzmanlaşmış olanlardan biri de Ponce de Leon idi; şimdilerde Haiti denilen Hispaniola adasının bir kısmının ve Porto Riko’nun valisi olmak üzere basamakları birer birer çıkan profesyonel asker ve maceraperest. 1511’de yakalanan bazı yerlilerin sorgulanmasına şahit olmuştu. Yerliler adalarını tarif ederlerken incilerden ve başka zenginliklerden söz etmişlerdi. Ayrıca sularının mucizevi özelliklerini abartarak anlatmışlardı. Dediklerine göre orada bir kaynak vardı ve “yaşlılıktan beli bükülmüş” bir adalı bu sudan içmişti. Sonunda “evine tam bir erkek gücüyle dönmüş ve erkeklerin yaptığı her şeyi yapmış, kendine kadın almış ve çocukları olmuştu.”

Zecharia Sitchin – Gökyüzüne Merdiven Pdf İndir

Gittikçe artan bir heyecanla dinleyen Ponce de Leono da yaşlanan bir adamdı- yerlilerin gençleştiren sularıyla mucizevi Pınarı anlattıklarına ikna oldu. Son olarak söyledikleri -sulardan içen ihtiyarın erkeklik gücünü yeniden kazanması, “tüm erkek işlerini” yapmaya devam edebilmesi ve hatta ona çocuklar doğuran genç bir kadını eş alması- hikâyelerinin en ikna edici unsuruydu. Çünkü İspanya’daki sarayda, tıpkı Avrupa’nın her yanında olduğu gibi, büyük ressamların sayısız tablosu asılıydı ve bu ressamlar ne zaman bir aşk sahnesi ya da cinsellikle bezeli öyküleri resimleseler mutlaka bir pınar başı sahnesi de eklerlerdi. Belki de bu resimlerin en ünlüsü, İspanyolların Hint seferine çıkacağı sıralarda yapılmış olan Titian’ın Kutsal Aşk ve Dünyasal Aşk adlı eseridir. Herkesin bildiği gibi resimdeki Pınar, nihai vecdanını ima etmektedir; Ebedi Gençlik sayesinde suları “tüm erkek işlerini” mümkün kılan Pınar. Ponce de Leon’un Kral Ferdinand’a gönderdiği rapor, resmi sa- ray tarihçisi Peter Martyr de Angleria tarafından kaydedilmiştir.

Decade de Orbe Novo (Yeni Dünyanın On Yılları) adlı eserinde, Lucayos ya da Bahama adalarından gelmiş yerlilerin “suları sürekli akan ve öylesine harikulade özellikleri olan… suları içildiğinde, belki biraz da diyetle, yaşlıları tekrar gençleştiren… bir pınar olduğunu” açıkladıklarını yazar. Leonardo Olschki tarafından yazılan Ponce de Leon’s Fo- untain of Youth: History of a Geographical Myth (Ponce de Leon’un Gençlik Pınarı: Coğrafi Bir Mitin Tarihi) gibi birçok araştırma “Gençlik Pınarının Yeni Dünya fatihlerini heyecanlandıran duyguların ve umutların en popüler ve karakteristik ifadesi olduğunu” belirtmektedir. Hiç şüphe yok ki, İspanya kralı Ferdinand da bir o kadar heyecanlıydı, kesin haberleri umutla bekliyordu.

 

  Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.