Zülfü Livaneli – Edebiyat Mutluluktur Pdf İndir

0 91

Zülfü Livaneli – Edebiyat Mutluluktur Pdf İndir

Edebiyat çok geniş bir kavram. İçine Sadi’nin , Hafız’ın, Shakespeare’in şiiri de girer, Homeros’un destanları, Binbir Gece Masalları, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si de. Tiyatro oyunları, eskilerin “tecrübe-i kalemiye” dedikleri denemeler, düz yazı şiirler, hepsi o geniş edebiyat kavramının içinde. Ama konuyu daha ayrıntılı incelemek için modem roman türünü ele alıp, biraz daraltmakta fayda var.

Zülfü Livaneli – Edebiyat Mutluluktur Pdf İndir

Modern romanın temel eseri olarak Cervantes’in Don Quijote’si gösterilir. Ondan önce de “hikaye anlatan”, ele aldığı konulan derli toplu biçimde aktaran eserler vardı elbette. Kaldı ki Cervantes bile o dönemin İspanyasında, bizim halk hikayeleri gibi anlatılıp durulan şövalye masallarından yararlanmıştı. Ama şövalyeler çağı geçtikten sonra hala eski değerlerle yaşamaya ve o şekilde dünyayı kurtarmaya, sevgilisi Dulcinea’ya kavuşmaya çalışan Mancha’lı ihtiyar Don Quijote (Türkçede alışıldığı gibi söylersek: “Don Kişot”) tiplemesiyle, karakter yaratmanın, psikolojik derinliklere inmenin ve trajikomik öğelerin doruğuna ulaştı.

Zülfü Livaneli – Edebiyat Mutluluktur Pdf İndir

Eski Yunan trajedileri de insanın kadere karşı mücadele- sini işliyordu ama form başkaydı. Cervantes’ten sonra modem roman hızla gelişti. Birçok ülkede, edebiyat meraklılarının okuması şart olan muazzam romanlar yazıldı. Bu romanları yazanlar, yarattıkları unutulmaz karakterlerle, içinde yaşadıkları toplumu sosyologlardan, ekonomistlerden, tarihçilerden çok daha derin bir biçimde anlatmayı başardılar.  

 

Sitemiz hiç bir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayıp tüm paylaşılan bilgiler ücretsizdir. Destek Olmak isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FACEBOOK-PAYLASIM-GRUBU.png

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.